Filmy

Nimona 2023 - Co myślę o animacji na podstawie popularnej powieści graficznej?

Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski06.10.20235 min.
Nimona 2023 - Co myślę o animacji na podstawie popularnej powieści graficznej?

Nimona to nowa animacja na podstawie popularnej powieści graficznej o tym samym tytule autorstwa Noelle Stevenson. Produkcję wyreżyserował duet Nick Bruno i Troy Quane, a premiera filmu odbyła się w 2023 roku. Animacja opowiada historię tytułowej bohaterki Nimony, młodej dziewczyny o tajemniczej przeszłości, która dołącza do złoczyńcy Ballistera Blackhearta jako jego pomocnica. Wkrótce razem stawiają czoła instytucji, która okazuje się nie do końca godna zaufania. Jak prezentuje się film na tle oryginalnego komiksu? Czy warto go obejrzeć? Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym aspektom produkcji.

Fabuła i bohaterowie animacji Nimona

Film, podobnie jak komiks, skupia się na losach tytułowej bohaterki - młodej dziewczyny o burzliwej przeszłości i niejasnych motywach. Nimona początkowo przedstawia się jako entuzjastyczna fanka złoczyńcy Ballistera Blackhearta i proponuje mu swoją pomoc w pokonaniu Instytutu Nauki, na czele którego stoi jego rywal Ambrosius Goldenloin. Blackheart niechętnie zgadza się na współpracę z ekscentryczną nastolatką, co szybko prowadzi do wielu kłopotów. W trakcie misji bohaterowie odkrywają mroczne sekrety Instytutu, a relacja Nimony i Blackhearta ewoluuje z sojuszu w coś głębszego.

Nimona - chaotyczna sojuszniczka

Tytułowa bohaterka to zupełnie nieprzewidywalna nastolatka o burzliwej naturze i ciekawych zdolnościach. Potrafi zmieniać kształt swojego ciała, dzięki czemu stanowi nieocenioną pomoc dla Blackhearta podczas misji. Jest chaotyczna, niecierpliwa i często działa bez zastanowienia, sprowadzając na siebie i swojego mentora kłopoty. Jednak pod maską ekscentrycznej sojuszniczki kryje się zagubiona dziewczyna poszukująca swojego miejsca w świecie.

Ballister Blackheart - nie do końca zły złoczyńca

Blackheart to doświadczony złoczyńca, który stał się wrogiem Instytutu Nauki po tym, jak został przez nich zdradzony. Chociaż początkowo niechętnie podchodzi do pomysłu współpracy z Nimoną, z czasem docenia jej wartość i zaczyna traktować ją jak rodzinę. Blackheart skrywa także swoją przeszłość i motywy, które nim kierują. W rzeczywistości okazuje się zdecydowanie mniej zły, niż mogłoby się wydawać.

Ambrosius Goldenloin - wschodząca gwiazda Instytutu

Złoty Chłopiec Instytutu, który kiedyś był przyjacielem Blackhearta, ale zdradził go, aby samemu zdobyć sławę i fortunę. Teraz ściga swojego byłego towarzysza, aby na zawsze pozbyć się zagrożenia dla Instytutu. Jednak w trakcie akcji filmu i konfrontacji z Nimoną Goldenloin uświadamia sobie, że Instytucja, której wiernie służy, skrywa mroczne sekrety.

Animacja i stylistyka graficzna

Wierność klimatowi i stylizacji komiksu

Animacja zachowuje charakterystyczną dla komiksu stylistykę - zarówno jeśli chodzi o design postaci, jak i o kolorystykę. Mamy tutaj do czynienia z mocno graficzną, cel-shadingową oprawą nawiązującą do komiksowych korzeni. Twórcy zadbali o odpowiedni klimat i specyficzny styl, dzięki czemu świat przedstawiony jest spójny i rozpoznawalny.

Kolory i klimat

Dominują ciemne, stonowane barwy, które oddają mroczny nastrój produkcji. Jednocześnie pojawiają się bardziej jaskrawe akcenty kolorystyczne, zwłaszcza w scenach akcji. Połączenie barw wzmacnia klimat i pozwala uzyskać ciekawy, komiksowy efekt. Odrealniona sceneria i miejskie lokacje dodatkowo budują nastrój.

Projekty postaci

Projekty głównych bohaterów, zwłaszcza Blackhearta i Nimony, są bardzo wiernie odwzorowane z komiksu. Również pozostałe postacie zachowują swój charakterystyczny design. Twórcy zadbali o szczegóły, dzięki czemu fani komiksu od razu rozpoznają ulubione postacie. Poza samym wyglądem ważna jest także mimika i gestykulacja bohaterów.


Czytaj więcej: Najlepsze filmy kryminalne ostatniej dekady - nasze top 10

Obsada i polski dubbing

Dobór głosów

W polskiej wersji językowej głosów głównym bohaterom udzielają znani aktorzy, którzy świetnie oddają charakter postaci. Nimona mówi głosem Anny Cieślak, Blackheart głosem Mirosława Zbrojewicza, a Ambrosiusa Goldenloina głosem Sebastiana Machalskiego. Aktorzy dobrze trafiają w tonację i sposób mówienia bohaterów.

Jakość dialogów

Sam przekład dialogów na język polski jest bardzo dobry - brzmi naturalnie i oddaje oryginalny klimat. Nie ma tu mowy o dosłownym tłumaczeniu - polska wersja jest idiomatyczna i świetnie napisana. Dzięki temu seans w rodzimym dubbingu jest bardzo komfortowy.

Aktorzy dubbingu

Oprócz wspomnianych wyżej głównych aktorów, również pozostałe role zostały obsadzone trafnie, a aktorzy dubbingu wywiązują się ze swoich zadań. Dzięki temu całość brzmi spójnie i interesująco. Polski dubbing zdecydowanie trzyma wysoki poziom.

Muzyka i efekty dźwiękowe

Nimona 2023 - Co myślę o animacji na podstawie popularnej powieści graficznej?

Klimatyczna ścieżka dźwiękowa

Muzyka skomponowana przez Marka Mothersbaugh doskonale buduje nastrój i wzmacnia emocje widza. Mamy tu mieszankę synth popu i elektroniki, która świetnie komponuje się z klimatem animacji. Momentami bardziej melancholijna, innym razem rytmiczna - zgrana z akcją.

Odpowiednie efekty

Poza ścieżką dźwiękową, bardzo dobre wrażenie robią efekty dźwiękowe, zwłaszcza podczas scen akcji. Odgłosy walki, przemiany kształtu Nimony czy elementów scenografii brzmią realistycznie i angażują widza.

Montaż dźwięku

Całość pod względem dźwiękowym jest dopracowana w szczegółach - dialogi, muzyka i efekty tworzą spójną całość. Dźwięk jest kluczowym elementem wzmacniającym emocje i budującym nastrój. Montaż jest zgraniy z obrazem.

Humor i przesłanie

Zabawne dialogi i gag'i

Film obfituje w zabawne sceny i dialogi, które rozbawiają widza i stanowią przeciwwagę dla mroczniejszych wątków. Duża w tym zasługa Nimony i jej spontanicznych, chaotycznych zachowań, które często prowadzą do komicznych sytuacji.

Krytyczny wydźwięk fabuły

Pod humorystyczną powierzchnią animacja skrywa głębsze przesłanie i krytykę instytucji, które często okazują się zepsute mimo pozorów szlachetności. Twórcy poruszają ważne tematy w inteligentny i ciekawy sposób.

Uniwersalne przesłanie

Produkcja opowiada też o poszukiwaniu swojego miejsca i tożsamości, nieocenianiu innych po pozorach, pielęgnowaniu rel

Podsumowanie

Animacja "Nimona" to udana ekranizacja popularnej powieści graficznej. Choć produkcja ma pewne niedociągnięcia, oddaje klimat oryginalnego komiksu i wciąga widza w barwny świat przedstawiony. Dobór głosów aktorów dubbingu w większości trafny, zaś oprawa graficzna i muzyczna na wysokim poziomie. Film z pewnością wart obejrzenia dla fanów animacji i komiksów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy – poradnik 2024
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski

Jestem Alan i serdecznie witam Was na tym blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja pasja, a na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły