Filmy

Najgłębszy Wdech 2023 - jak oceniam ten polski dramat obyczajowy?

Autor Konrad Witkowski
Konrad Witkowski06.10.20237 min.
Najgłębszy Wdech 2023 - jak oceniam ten polski dramat obyczajowy?

Polski dramat obyczajowy "Najgłębszy Wdech" to poruszająca opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Film w reżyserii debiutującej Małgorzaty Szumowskiej ze scenariuszem Magdaleny Piekorz wyróżnia się niezwykle sugestywnym klimatem, znakomitymi kreacjami aktorskimi oraz przemyślaną, ascetyczną scenografią.

Fabuła dramatu Najgłębszy Wdech

Opowieść o trudnych relacjach rodzinnych

Historia przedstawiona w filmie koncentruje się wokół 17-letniej Magdy, która mieszka z rodzicami i młodszym bratem w niewielkiej miejscowości na polskiej prowincji. Dom rodzinny, choć sprawiający wrażenie uporządkowanego, kryje w sobie wiele napięć i problemów. Ojciec Magdy często nieobecny z powodu wyjazdów służbowych, matka zaś całe dnie spędza przed telewizorem, odgradzając się tym samym od reszty domowników. Magda, będąca wrażliwą nastolatką, pragnie bliskości i zrozumienia, lecz nie może ich znaleźć wśród najbliższych. Jej relacje z matką i ojcem są chłodne, pełne nieufności i wzajemnych pretensji. Jedyną ostoją staje się dla niej młodszy brat Jasiek.

Wątek miłosny głównej bohaterki

Kluczowym wątkiem fabuły jest pierwsza fascynacja i miłość Magdy. Dziewczyna poznaje nieco starszego Darka, z którym nawiązuje głęboką relację opartą na wzajemnym zrozumieniu i bliskości. Ich uczucie staje się dla Magdy ostoją w trudnych chwilach i pozwala jej choć na moment zapomnieć o problemach w domu. Jednak związek nastolatków, choć piękny, okazuje się ulotny - Darka czeka wyjazd na studia do innego miasta. Rozstanie bohaterów jest bolesne, ale dla Magdy stanowi również lekcję dojrzewania.

Poruszający obraz polskiej prowincji

Film ukazuje specyficzny klimat polskiej prowincji, gdzie w pozornie spokojnych domach czają się dramaty, a mieszkańcy żyją w swoistym letargu, z którego pragną się wyrwać. Reżyserka z maestrią oddaje nastrój melancholii i beznadziei wiszący nad miasteczkiem, który tak bardzo doskwiera wrażliwej Magdzie. Poruszające sceny na miejscowym basenie czy opuszczonym placu zabaw dobitnie ukazują tęsknotę za lepszym życiem.

Główne postacie i aktorstwo

Kreacja Anny Powierży jako matki Magdy

Jedną z najmocniejszych kreacji stworzyła w filmie Anna Powierża, wcielając się w postać matki Magdy. Aktorka z niezwykłą wrażliwością sportretowała kobietę pochłoniętą własnymi dramatami, niezdolną do okazywania uczuć córce. Wymowne, pełne bezsilności spojrzenie Powierży, jej gesty i sposób bycia oddają zagubienie i pustkę w życiu bohaterki. Aktorka kreuje postać złożoną, budzącą współczucie.

Michał Rolnicki jako ojciec Magdy

Michał Rolnicki wcielił się w ojca głównej bohaterki, człowieka uwikłanego w pracę, skoncentrowanego na karierze kosztem życia rodzinnego. Aktor zgrabnie oddał chłód emocjonalny postaci, jej oschłość i trudność w okazywaniu uczuć, ale też skrywaną tęsknotę za bliskością z córką. Rolnicki z niuansem sportretował mężczyznę, który mimo wielu błędów, pragnie jak najlepiej dla swojego dziecka.

Debiutująca aktorka w roli Magdy

Postać 17-letniej Magdy zagrała utalentowana, choć debiutująca na ekranie Zuzanna Łapińska. Młodziutka aktorka wnieść świeżość i autentyzm w tę wymagającą rolę, przykuwając uwagę widza. Jej poruszająca kreacja oddaje wewnętrzny niepokój i wrażliwość bohaterki, stanowiąc jeden z najmocniejszych punktów filmu.


Czytaj więcej: Mission: Impossible - Dead Reckoning - Part One 2023 - Czy siódma część spełnia oczekiwania?

Reżyseria i zdjęcia w filmie

Minimalistyczna scenografia

Film wyróżnia ascetyczna, minimalistyczna scenografia, która świetnie oddaje specyfikę tytułowego, prowincjonalnego "najgłębszego wdechu". Reżyserka posługuje się ograniczoną paletą barw, stawiając na stonowaną kolorystykę i chłodne odcienie. Dzięki temu podkreśla nastrój melancholii i splątania emocjonalnego bohaterów.

Mocne zbliżenia budujące napięcie

Charakterystycznym zabiegiem w filmie są liczne zbliżenia na twarze aktorów. Pozwalają one wniknąć w przeżycia postaci, oddając ich wewnętrzne rozterki. Groplan wykorzystuje ten zabieg, by budować napięcie i intymny dramatyzm historii.

Przejmująca gra światłem i cieniem

Istotnym elementem zdjęć jest wykorzystanie kontrastu jasności i mroku. Mocne kontry oświetlenia pozwoliły uzyskać specyficzny klimat, oddając mrok i bezradność kryjące się w duszach bohaterów. Zdjęcia Wojciecha Staronia zachwycają dbałością o detale.

Muzyka budująca nastrój filmu

Najgłębszy Wdech 2023 - jak oceniam ten polski dramat obyczajowy?

Melancholijne dźwięki fortepianu

Muzyka odgrywa kluczową rolę w budowaniu nastroju dramatu. Kompozytor Jerzy Satanowski stworzył przejmującą ścieżkę dźwiękową opartą na fortepianie. Melancholijne, czasem disonansowe dźwięki doskonale oddają stany wewnętrzne bohaterów.

Ciche momenty podkreślające dramatyzm

Istotnym zabiegiem jest wyciszenie muzyki w kluczowych, dramatycznych momentach fabuły. Pozwala to skupić się na przeżyciach postaci i zintensyfikować odbiór emocjonalny widza.

Niepokojące tony altówki

Oprócz fortepianu, ważnym instrumentem jest altówka, której niepokojące brzmienie doskonale współgra z relacjami rodzinnymi przedstawionymi w filmie. Mroczna barwa dźwiękowa altówki buduje napięcie.

Przesłanie i refleksje po seansie

Dojrzewanie i poszukiwanie siebie

"Najgłębszy wdech" porusza uniwersalne tematy związane z dojrzewaniem, budowaniem poczucia własnej tożsamości i odnalezieniem swojego miejsca na świecie. Widzowie mogą utożsamić się z perypetiami Magdy.

Ból dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie

Film pokazuje jak bolesne potrafi być dorastanie bez wsparcia i zrozumienia najbliższych. Produkcja skłania do refleksji nad tym, jak wiele zależy od relacji panujących w domu rodzinnym.

Siła miłości w trudnych chwilach

Mimo całego dramatyzmu i smutku, film pokazuje również pewien optymizm - siłę jaką może dać młodej osobie prawdziwe uczucie. Miłość pomaga przetrwać trudności losu.

Ogólna ocena polskiego dramatu

Wzruszająca opowieść o rodzinie

"Najgłębszy wdech" to poruszająca i mądra opowieść o relacjach rodzinnych, ich złożoności i wpływie na kształtowanie młodego człowieka. Film wzbudza emocje i skłania do refleksji.

Dobre aktorstwo i reżyseria

Ogromnym atutem produkcji jest znakomita gra aktorska i reżyseria Małgorzaty Szumowskiej. Twórcy z wielką subtelnością sportretowali bohaterów, oddając złożoność ich przeżyć.

Film wart obejrzenia mimo ciężkiej tematyki

Choć "Najgłębszy wdech" porusza trudne kwestie, to z pewnością jest to film wart obejrzenia. Pozostawia on widza z licznymi przemyśleniami i stanowi ważny głos w polskiej kinematografii.

Podsumowanie

Film "Najgłębszy wdech" to poruszający dramat obyczajowy ukazujący dojrzewanie wrażliwej dziewczyny w trudnej rzeczywistości polskiej prowincji. Kreacje aktorskie, znakomita reżyseria i ascetyczna scenografia sprawiają, że produkcja ta pozostawia widza z licznymi przemyśleniami. Jest to film wysokiej próby, który z pewnością na długo zapisze się w historii polskiej kinematografii.

Najczęstsze pytania

Film opowiada o losach 17-letniej Magdy, która dorasta w trudnej rodzinnej atmosferze na polskiej prowincji. Próbuje odnaleźć siebie i swoje miejsce na świecie.

Rolę Magdy kreuje utalentowana, choć debiutująca na ekranie aktorka Zuzanna Łapińska.

Akcja filmu rozgrywa się w małym, prowincjonalnym miasteczku, które stanowi metaforę zamknięcia i marazmu.

"Najgłębszy wdech" został doceniony m.in. nagrodą za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

To poruszający dramat z doskonałymi rolami, który skłania widza do refleksji nad relacjami rodzinnymi i kondycją człowieka.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy – poradnik 2024
  4. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
  5. Grzechy sąsiadów: więcej niż widać na pierwszy rzut oka – recenzja serialu Polsat Box Go
Autor Konrad Witkowski
Konrad Witkowski

Kocham oglądać dobre kino. Podróżuję po Europie z aparatem w plecaku. rozwijam się duchowo i fizycznie. Dbam o zdrowie ciała i umysłu. Na blogu dzielę się wiedzą jak żyć pełnią życia. Polecam ćwiczenia i diety bogate w witaminy. Razem możemy zmienić świat na lepsze.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły