Recenzje

Kartoteka Policyjna: Kryminał wciągający od pierwszej sceny – recenzja serialu Apple TV+

Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski16.02.20246 min.
Kartoteka Policyjna: Kryminał wciągający od pierwszej sceny – recenzja serialu Apple TV+

Kartoteka Policyjna to nowy serial kryminalny platformy Apple TV+, który od pierwszych minut wciąga widza w mroczną historię. Opowiada on o detektywce June Lenker, która postanawia zająć się starą sprawą morderstwa. Na jej drodze staje inspektor Daniel Hegarty, prowadzący to śledztwo wcześniej. Pomiędzy bohaterami dochodzi do konfliktu. Czy June uda się dowieść, że poprzednie dochodzenie było prowadzone nieuczciwie? I czy serial Apple TV+ warto obejrzeć?

Kartoteka Policyjna

Kartoteka Policyjna to nowy serial kryminalny platformy Apple TV+, który od pierwszych minut wciąga widza w mroczną historię. Opowiada on o detektywce June Lenker, która postanawia zająć się starą sprawą morderstwa. Na jej drodze staje inspektor Daniel Hegarty, prowadzący to śledztwo wcześniej. Pomiędzy bohaterami dochodzi do konfliktu.

Serial zaczyna się od tajemniczego telefonu na policję. Kobieta twierdzi, że jej partner popełnił morderstwo, za które karę odsiaduje niewinna osoba. Połączenie urywa się, a detektywka Lenker postanawia zbadać tę sprawę. Wkrótce okaże się, że może ona wpłynąć na jej karierę.

Okazuje się bowiem, że tą sprawą kilkanaście lat wcześniej zajmował się inspektor Daniel Hegarty. Będzie on zdecydowanie przeciwny podważaniu wyników swojego dawnego śledztwa. Między bohaterami dochodzi więc do konfliktu. Widzowie z czasem zaczną zastanawiać się, czy Hegarty na pewno jest negatywną postacią.

Genialna kreacja aktorska

Kartoteka Policyjna to przede wszystkim popis aktorski dwójki głównych bohaterów. Różnią się oni charakterami, przez co musi dojść między nimi do starcia. June Lenker często daje ponieść się emocjom. Z kolei Hegarty zazwyczaj działa z zimną krwią. Oboje wcielają się w role wyśmienicie.

Twórcy utrzymują widzów w niepewności, czy inspektor Hegarty jest postacią całkowicie negatywną. Ta niepewność będzie się utrzymywać przez niemal cały sezon. Ostateczna ocena bohatera zostanie wydana dopiero pod sam koniec.

Dwójka aktorów na najwyższym poziomie

Aktorstwo w Kartoteczce Policyjnej stoi na bardzo wysokim poziomie. W rolach głównych występują Cush Jumbo oraz Peter Capaldi. Fani seriali z pewnością kojarzą oboje artystów.

Jumbo wcielała się w jedną z głównych ról w serialu Sprawa idealna. Jej kreacja w nowym serialu Apple TV+ również zachwyca. Znakomicie oddaje ona emocjonalność i zaangażowanie detektyw June Lenker.

Z kolei Capaldi znany jest między innymi z roli Doktora w serialu Doktor Who. W Kartoteczce gra inspektora Hegarty'ego - swojego filmowego antagonistę. Jego zimna krew i skupienie na celu kontrastują z Lenker. Aktorstwo Capaldiego również zasługuje na wyróżnienie.

Aktorzy wcześniej nagradzani

Oboje aktorów było wielokrotnie nagradzanych za swoje role. Capaldi zdobył nagrodę BAFTA Scotland za rolę w serialu The Thick of It. Z kolei Jumbo otrzymała nagrodę Black Reel za serial Sprawa idealna. Ich kreacje w Kartoteczce Policyjnej z pewnością na to zasługują.

Czytaj więcej: Scott Pilgrim w wersji anime - recenzja kultowego komiksu

Konflikt dwójki głównych postaci

Jednym z głównych atutów serialu jest konflikt pomiędzy dwiema głównymi postaciami. June Lenker chce wyjaśnić starą sprawę morderstwa i udowodnić, że poprzednie śledztwo było prowadzone wadliwie. Natomiast inspektor Daniel Hegarty, który prowadził tamto dochodzenie, za wszelką cenę broni jego wyników.

Prędzej czy później musi więc między nimi dojść do otwartego starcia. Walka dobra ze złem? Niekoniecznie. Role nie są tak jednoznacznie podzielone. Oboje bohaterowie budzą sympatię, choć ich metody są kontrowersyjne.

Konflikt pomiędzy Lenker i Hegartym utrzymuje widza w napięciu przez cały sezon. Dodatkowo z czasem zaczyna łączyć ich dziwna, trudna do określenia więź. Być może próbują dostrzec w sobie człowieka, a nie tylko przeciwnika?

Coraz większe zaangażowanie bohaterów

W miarę trwania serialu, oboje bohaterowie coraz bardziej angażują się w sprawę. Prowadzi to oczywiście do negatywnych konsekwencji. Hegarty jest gotów przekraczać kolejne granice, byle tylko obronić swoją reputację. Z kolei Lenker sprawa zaczyna pochłaniać bez reszty, wpływając nawet na jej życie prywatne.

Czy warto oglądać serial Apple TV+?

Kartoteka Policyjna: Kryminał wciągający od pierwszej sceny – recenzja serialu Apple TV+

Kartoteka Policyjna to zdecydowanie jeden z lepszych seriali kryminalnych ostatnich lat. Choć fabuła nie jest może zbyt oryginalna, to absolutnie wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.

Nie wymyśla koła na nowo, ale konsekwentnie prowadzi widza przez historię, stopniowo odkrywając karty przed samym końcem.

Do tego dochodzi genialna gra aktorska dwójki głównych bohaterów. Ich konflikt, który rozgrywa się na oczach widzów, dodaje serialowi wigoru. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych produkcji platformy Apple TV+ ostatnich lat.

Mimo braku oryginalności fabuły, Kartoteka Policyjna wciąga i nie pozwala się oderwać. Konflikt głównych bohaterów, znakomite aktorstwo i niepewność co do rozstrzygnięcia sprawy, sprawiają, że jest to jeden z ciekawszych seriali ostatnich lat. Zdecydowanie warto mu dać szansę.

Słodko-gorzki finał pierwszego sezonu

Pierwszy sezon Kartoteki Policyjnej kończy się w sposób słodko-gorzki. Z jednej strony dochodzi do rozstrzygnięcia głównej zagadki kryminalnej. Z drugiej jednak - losy bohaterów pozostają otwarte. Wiele wątków nie zostaje domkniętych.

Śledztwo w sprawie morderstwa zostaje ostatecznie zamknięte. Poznajemy prawdę na temat tamtych wydarzeń sprzed lat. Jednak konsekwencje podjętych przez bohaterów działań zapewne zaważą na ich dalszych losach.

Twórcy serialu kończą pierwszy sezon bez zbędnych zwrotów akcji i cliffhangerów. Pozwalają jednak na kontynuację historii. Być może doczekamy się 2. sezonu przygód Lenker i Hegarty'ego?

Potencjał na kolejne sezony

Mimo domknięcia głównego śledztwa, wątki poboczne dają pole do popisu na przyszłość. Można rozwinąć relacje między bohaterami lub skupić się na konsekwencjach ich decyzji. Jest zatem potencjał na kontynuowanie serialu.

Czy faktycznie powstanie 2. sezon? Tego nie wiemy. Jednak z pewnością wiele osób chętnie obejrzałoby, jak potoczą się dalsze losy Lenker i Hegarty'ego. Na razie pozostaje nam delektować się świetnym pierwszym sezonem Kartoteki Policyjnej.

Podsumowanie

Kartoteka Policyjna to nowy serial kryminalny platformy Apple TV+, który już od pierwszych scen wciąga widza w intrygującą historię. Opowiada on o detektywce June Lenker podejmującej się zbadania starej sprawy morderstwa. Jej determinacja prowadzi do konfliktu z inspektorem Hegartym, który prowadził tamto śledztwo.

Serial oferuje świetne aktorstwo głównej dwójki - Cush Jumbo i Petera Capaldiego. Ich gra aktorska, a także budowane z odcinka na odcinek napięcie sprawiają, że produkcja wciąga od pierwszej sceny. To zdecydowanie jeden z ciekawszych seriali kryminalnych ostatnich lat, który warto obejrzeć.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Doktor Who: Chichot - pyszny show do przeglądania w przyszłość - recenzja
  3. Panele fotowoltaiczne 400W - wymiary i parametry - kup tanio online!
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski

Jestem Alan i serdecznie witam Was na tym blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja pasja, a na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły