Filmy

Kultowe sceny w historii kina - najbardziej pamiętne momenty

Autor Natalia Baranowska
Natalia Baranowska10.10.20238 min.
Kultowe sceny w historii kina - najbardziej pamiętne momenty

Kino od zawsze potrafiło poruszać nasze emocje i zostawiać w pamięci niezapomniane sceny. Niektóre z nich na stałe wpisały się do kanonu filmowego i są nieustannie cytowane oraz parodiowane. Oto subiektywny wybór kultowych momentów w historii kina, które na długo pozostają w pamięci widzów.

Najsłynniejsze sceny z horrorów

Scena z "Lśnienia" Kubricka - Here's Johnny!

Niewątpliwie jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w historii kina grozy jest momencik, gdy Jack Torrance wyważa siekierą drzwi łazienki, w której schowała się przerażona Wendy. Psychopatyczny uśmiech Jacka Nicholsona i kultowe "Here's Johnny!" na zawsze wryły się w pamięć widzów. Poprzez tę prostą, ale genialnie zrealizowaną scenę Kubrick budował napięcie, by chwilę później zwolnić i pokazać przerażenie bohaterki.

Scena prysznica z "Psychozy" Hitchcocka

Innym kultowym momentem w historii kina grozy jest równie prosta, choć szokująca scena zabójstwa Marion Crane pod prysznicem w "Psychozie" Mistrza Suspensu, Alfreda Hitchcocka. Zaskakujące ujęcie nożem tnącym nagie ciało w połączeniu z charakterystyczną muzyką Bernarda Herrmanna na zawsze wryło się w pamięć widzów i na stałe zmieniło konwencje gatunku. To scena, która zapoczątkowała erę nowoczesnego horroru.

Scena końcowa z "Dziedzictwa. Hereditary"

Wśród nowszych produkcji, kultową sceną horroru z pewnością pozostanie szokujące zakończenie "Dziedzictwa. Hereditary" Ari'ego Astera z 2018 roku. Film opowiadający o dziwnych wydarzeniach w rodzinie, zaskakuje widzów mrocznym, bluźnierczym finałem, w którym główna bohaterka ulega opętaniu, a następnie odrywa sobie głowę. Ta scena na długo pozostaje w pamięci.

Kultowe sceny akcji w kinie

Pościg w metrze w filmie "Matrix"

"Matrix" Wachowskich z 1999 roku zrewolucjonizował kino akcji, wprowadzając innowacyjne jak na tamte czasy efekty specjalne. Jedną z najbardziej zapadających w pamięć scen jest pościg Neo i Trinity za agentami w wirtualnej rzeczywistości metra. Neo unikający po kolei kul w zwolnionym tempie na zawsze wrył się w kanon kina. Dynamiczna choreografia i klimat sceny do dziś robią wrażenie.

Scena walki na dachach w "Misji Nieemożliwej 2"

Kolejną kultową sceną akcji jest dynamiczna, przepięknie nakręcona sekwencja walki na dachach Wiednia pomiędzy Ethanem Hunt i przeciwnikiem w drugiej części cyklu "Misja Nieemożliwa". Ogromny budżet pozwolił na nakręcenie tej sceny w plenerach historycznej stolicy Austrii. Widowiskowe ujęcia bijatyki na tle zabytkowej architektury zapadają w pamięć i pokazują kunszt twórców.

Akcja na pociągu w filmie "Skyfall" z serii o Bondzie

Wreszcie w kontekście kina akcji nie sposób nie wspomnieć o przepięknej scenie walki Jamesa Bonda z przeciwnikiem na dachu pociągu w "Skyfall". Dynamicznie nakręcona sekwencja z ujęciami z lotu ptaka i wspaniałą scenografią tureckich gór zapada w pamięć jako jedna z najlepszych scen akcji w historii cyklu o agencie 007.

Najbardziej wzruszające sceny w dramatach

Przemowa Willya Lomana w "Śmierci komiwojażera"

Wśród dramatycznych scen, które wzbudzają wzruszenie i zostają w pamięci, na pierwszym miejscu plasuje się przemowa głównego bohatera ze sztuki Arthura Millera "Śmierć komiwojażera" w ekranizacji z 1985 roku. Kiedy Willy Loman zwierza się ze swoich problemów i rozczarowań życiowych, a następnie popełnia samobójstwo - widzowie nie mogą powstrzymać łez. Genialna gra Dustin'a Hoffmana sprawia, że scena ta na zawsze pozostaje w kanonie.

Taniec w "Córkach dancingu" Luhrmanna

Bardzo poruszającą i piękną sceną taneczną, która na długo zapada w pamięć, jest moment z filmu "Córki dancingu" Baz'a Luhrmanna z 2008 roku. Kiedy ojciec tańczy ze swoją córką w barze przy akompaniamencie piosenki "Love Is a Gift", tworząc tym samym wyjątkową więź - trudno powstrzymać łzy wzruszenia. Znakomita choreografia i chemia aktorów sprawiają, że scena ta pozostaje w sercu.

Monolog Tom'a Hanksa w "Forrest Gump"

W końcu, kto nie płakał przy monologu Forrest'a Gump'a opowiadającego o swojej zmarłej ukochanej Jenny. Kiedy na ławce zwierza się ze swoich uczuć i tęsknoty, mówiąc "kochałem cię od pierwszego wejrzenia", trudno zachować kamienną twarz. Dzięki genialnej grze aktorskiej Tom'a Hanksa, scena ta wzrusza każdego i na trwałe zapada w pamięć.

Kultowe sceny komediowe

Kultowe sceny w historii kina - najbardziej pamiętne momenty

Taniec z wężem w "Masce" Jim'a Carrey'a

Jeśli mowa o komediowych scenach, które na stałe zapisały się w historii kina, nie sposób nie wspomnieć o szalonej sekwencji, w której Lloyd z filmu "Maska" Jim'a Carrey'a tańczy z żywym wężem w klubie. Aktor swoją komedią ciała i elastycznością doprowadza widzów do łez ze śmiechu w tej totalnie zwariowanej scenie. To jeden z najzabawniejszych momentów w historii komedii.

Wyznanie miłości w deszczu w "Pretty Woman"

Bardzo zabawnie i romantycznie prezentuje się również scena, w której Edward wyznaje miłość Vivian deszczowy wieczór w filmie "Pretty Woman". Kiedy wchodzi na balkon i mówi "Nie obchodzi mnie, co się stało w twojej przeszłości" a następnie całują się na tle deszczu - trudno nie uśmiechnąć się pod nosem z rozczulenia. To jeden z najbardziej kultowych momentów w historii kina romantycznego.

Uciekający tyranozaur w "Parku Jurajskim"

W końcu, humorystycznie i dynamicznie prezentuje się scena ucieczki bohaterów przed tyranozaurem w jeepie w filmie "Park Jurajski" Stevena Spielberga. Zabawna sekwencja z przerażonymi bohaterami na przemian ukazująca gadzinę ścigającą samochód i ich twarze - stała się jedną z najbardziej kultowych scen komediowych w historii kina. To jeden z najlepiej zrealizowanych pościgów.

Najbardziej poruszające sceny miłosne

Pocałunek w deszczu w "The Notebook"

W kontekście najpiękniejszych scen miłosnych w historii kina, na pierwszym miejscu zawsze wymieniany jest pocałunek Noah i Allie w deszczu w filmie "The Notebook" z 2004 roku. Kiedy całują się namiętnie na tle ulewy - tworzą obraz niezwykle romantyczny i poruszający. Chemia Rachel McAdams i Ryana Goslinga sprawia, że jest to jedna z najbardziej kultowych scen miłosnych w kinie.

Scena na jeziorze w "Dirty Dancing"

Inną niezwykle sensualną i erotyczną sceną, która na zawsze zapadła w pamięć widzów, jest taniec Baby i Johnny'ego na drewnianym pomostcie nad jeziorem w filmie "Dirty Dancing" z 1987 roku. Namiętne ruchy i muzyka "(I've Had) The Time of My Life" tworzą wyjątkową, pełną chemii scenę, która na długo pozostaje w sercu.

Scena na statku w "Titanicu"

W końcu, mówiąc o kultowych scenach miłosnych nie sposób nie wspomnieć o momencie, gdy Rose i Jack po raz pierwszy się całują na dziobie Titanica w oscarowym filmie Jamesa Camerona. Romantyczne tło zachodu słońca i pocałunek na tle oceanu tworzą obraz na zawsze zapadający w pamięć widzów. To zdecydowanie jedna z najbardziej ikonicznych scen w historii kina.

Kultowe sceny końcowe

Koniec "Ojca chrzestnego" - zemsta

Jeśli chodzi o kultowe zakończenia filmów, to scena na samym końcu "Ojca chrzestnego" Francis'a Forda Coppoli z 1972 roku z pewnością jest jedną z najbardziej pamiętnych. Kiedy Michael Corleone postanawia zemścić się na wszystkich swoich wrogach i następuje seria mordów - tworzy to niezapomniany, mocny akcent na koniec arcydzieła kina gangsterskiego.

Zakończenie "Incepcji" - wirujący totem

Bardzo poruszającym i intrygującym zakończeniem legła w pamięci ostatnia scena z filmu "Incepcja" Christophera Nolana z 2010 roku. Kiedy bohater kręci totemem, by sprawdzić, czy wrócił do rzeczywistości, a ekran gaśnie - widzowie zostają w emocjonalnym zawieszeniu. To z pewnością jedno z najbardziej kultowych, tajemniczych zakończeń w historii kina.

Koniec "Szóstego zmysłu" - zwrot akcji

Wreszcie pamiętnym, szokującym zwrotem akcji kończy się thriller "Szósty zmysł" M. Night Shyamalana z 1999 roku. Kiedy okazuje się, że główny bohater cały czas był martwy, a widzowie przeżywają zaskoczenie - tworzy to jedną z najbardziej kultowych puent w kinie. Ta scena na zawsze pozostanie w pamięci fanów kina.

Podsumowanie

Powyższy przegląd pokazuje, że w historii kina znajdziemy wiele kultowych scen, które na stałe wpisały się do kanonu filmowego. Niezależnie od gatunku, potrafią one wzbudzić w widzach silne emocje i na długo pozostać w pamięci. Czy to poprzez genialną grę aktorską, reżyserię, zdjęcia czy muzykę - te sceny tworzą niezapomniane obrazy, do których wciąż wracamy. Dlatego właśnie kino pozostaje sztuką, która porusza nasze serca i umysły.

Najczęstsze pytania

Do najbardziej kultowych scen w historii kina zalicza się m.in. scenę prysznicową z "Psychozy" Hitchcocka, taniec z wężem w "Masce" Jima Carrey'a, czy pocałunek na Titanicu z filmu "Titanic".

Sceny stają się kultowe poprzez wyjątkową grę aktorów, reżyserię, zdjęcia, muzykę lub niezwykły pomysł, który szokuje lub wzrusza widzów. Zapadają one w pamięć i są nieustannie cytowane.

Do scen najczęściej parodiowanych należą m.in. scena z "Ojca Chrzestnego", taniec z "Pulp Fiction", czy scena z "Titanica". Ich rozpoznawalność sprawia, że trafiają zarówno do filmów, jak i programów rozrywkowych.

Wybór ulubionej kultowej sceny jest kwestią indywidualnych preferencji. Dla jednych może to być dynamiczna scena akcji, dla innych wzruszający dramat, a dla kolejnych kultowa scena komediowa.

Wśród nowszych produkcji do kanonu kultowych scen przeszły m.in. momenty z filmów "Incepcja", "Joker", "To" czy seriali "Gra o tron" i "Squid Game". Pokazuje to, że wciąż powstają nowe, wyjątkowe dzieła.Źródło:Kino – Wikipedia, wolna encyklopedia

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy – poradnik 2024
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
Autor Natalia Baranowska
Natalia Baranowska

Jestem pasjonatką dobrych filmów i seriali. Uwielbiam podróżować po świecie i poznawać nowe kultury. Interesuję się rozwojem osobistym i psychologią. Na moim blogu dzielę się przemyśleniami na temat szczęścia, relacji i spełniania marzeń. Propaguję zdrowy, aktywny tryb życia. Polecam przepisy na smaczne dania roślinne.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły