"Jestem mordercą" to polski film kryminalny z 2016 roku. Wyreżyserował go Maciej Pieprzyca. Opowiada historię młodego milicjanta, Janusza Jasińskiego. Musi on złapać seryjnego mordercę. Film nie skupia się na brutalnych scenach. Pokazuje za to dylematy moralne i wpływ śledztwa na życie głównego bohatera. Akcja dzieje się na Śląsku w latach 70. XX wieku. Historia jest luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach. Chodzi o poszukiwania "wampira z Zagłębia".
Najważniejsze informacje:- Film otrzymał nagrodę Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni
- W głównych rolach wystąpili Mirosław Haniszewski i Arkadiusz Jakubik
- Scenariusz inspirowany jest sprawą Zdzisława Marchwickiego
- Film skupia się na psychologicznych aspektach postaci, a nie na brutalności
- Porusza tematy moralności i wpływu systemu na jednostkę
Podstawowe informacje o filmie Jestem mordercą
"Jestem mordercą" to polski film kryminalny z 2016 roku, wyreżyserowany przez Macieja Pieprzycę. To mroczny thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.
Fabuła filmu "Jestem mordercą" jest luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach z lat 70. XX wieku. Inspiracją była historia "wampira z Zagłębia", seryjnego mordercy, który terroryzował Śląsk.
- Mirosław Haniszewski jako Janusz Jasiński, młody porucznik milicji
- Arkadiusz Jakubik w roli Wiesława Kalickiego, domniemanego mordercy
- Agata Kulesza jako żona Jasińskiego
- Magdalena Popławska jako prokurator
- Piotr Adamczyk jako przełożony Jasińskiego
O czym opowiada Jestem mordercą?
"Jestem mordercą" to historia młodego milicjanta, Janusza Jasińskiego, który zostaje szefem grupy śledczej poszukującej seryjnego mordercy. Akcja rozgrywa się na Śląsku w latach 70., gdzie grasuje brutalny zabójca kobiet. Jasiński, ambitny i zdeterminowany, robi wszystko, by złapać przestępcę.
W miarę postępu śledztwa, główny bohater staje przed coraz trudniejszymi wyborami moralnymi. Presja przełożonych i społeczeństwa sprawia, że Jasiński zaczyna ignorować dowody mogące świadczyć o niewinności aresztowanego.
Głównym wątkiem moralnym filmu "Jestem mordercą" jest konflikt między dążeniem do prawdy a chęcią szybkiego rozwiązania sprawy. Film pokazuje, jak łatwo można przekroczyć granicę między sprawiedliwością a obsesją.
Czytaj więcej: Bahama Films - największe osiągnięcia polskiego studia filmowego
Prawdziwa historia wampira z Zagłębia
W latach 1964-1970 na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska doszło do serii brutalnych morderstw. Ofiarami padały głównie kobiety. Sprawca, nazwany przez media "wampirem z Zagłębia", siał terror wśród mieszkańców regionu.
Śledztwo trwało wiele lat i angażowało tysiące funkcjonariuszy milicji. Ostatecznie za morderstwa skazano Zdzisława Marchwickiego, choć do dziś pojawiają się wątpliwości co do jego winy.
Zdzisław Marchwicki został aresztowany w 1972 roku. Sąd skazał go na karę śmierci za zabójstwo 14 kobiet i usiłowanie zabójstwa kolejnych 7. Wyrok wykonano w 1977 roku.
Śląsk lat 70. w filmie
Film "Jestem mordercą" doskonale oddaje atmosferę PRL-u lat 70. Widzimy szare ulice, charakterystyczne samochody i wnętrza mieszkań z epoki. Reżyser umiejętnie pokazuje też społeczne realia tamtych czasów: wszechobecną kontrolę, brak zaufania do władzy i milicji.
Scenografia i kostiumy są dopracowane w każdym detalu. Dzięki temu widz ma wrażenie przeniesienia się w czasie do mrocznego Śląska sprzed pół wieku.
Styl i sposób prowadzenia narracji

Maciej Pieprzyca postawił na psychologiczny wymiar opowieści. Zamiast epatować brutalnością, skupia się na wewnętrznych rozterkach bohaterów. Kamera często pokazuje zbliżenia twarzy, pozwalając widzowi wczuć się w emocje postaci.
Narracja jest prowadzona powoli, budując napięcie z każdą minutą. Reżyser umiejętnie dawkuje informacje, trzymając widza w niepewności do samego końca.
W filmie "Jestem mordercą" wykorzystano stonowane kolory i półcienie. Muzyka autorstwa Bartosza Chajdeckiego subtelnie podbija nastrój, nie dominując nad obrazem.
Kreacje aktorskie w filmie
Postać | Aktor | Charakterystyka roli |
Janusz Jasiński | Mirosław Haniszewski | Ambitny milicjant, rozdartywewnętrznie |
Wiesław Kalicki | Arkadiusz Jakubik | Domniemany morderca, enigmatyczny |
Żona Jasińskiego | Agata Kulesza | Wspierająca, ale coraz bardziej sfrustrowana |
Prokurator | Magdalena Popławska | Zdeterminowana, naciskająca na szybkie rezultaty |
Przełożony Jasińskiego | Piotr Adamczyk | Wymagający, zorientowany na wyniki |
Aktorzy w filmie "Jestem mordercą" stworzyli wiarygodne i złożone postacie. Szczególnie wyróżnia się Mirosław Haniszewski, który mistrzowsko pokazuje przemianę swojego bohatera.
Sukces i uznanie krytyków
"Jestem mordercą" zdobył Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nagrodę za najlepszy scenariusz. Film otrzymał też szereg nominacji do Polskich Nagród Filmowych, w tym za najlepszy film, reżyserię i główne role męskie.
Widzowie docenili mroczny klimat i wciągającą fabułę filmu "Jestem mordercą". Na portalu Filmweb produkcja ma wysoką ocenę 7,3/10 na podstawie ponad 30 tysięcy głosów.
Krytycy chwalili film za umiejętne połączenie thrillera z dramatem psychologicznym. Podkreślano również świetne aktorstwo i realistyczne odtworzenie realiów PRL-u.
Odkryj mroczny świat polskiego kina kryminalnego z filmem "Jestem mordercą"
"Jestem mordercą" to fascynujący polski thriller z 2016 roku, który przenosi widzów w mroczny świat śląskich zbrodni lat 70. Reżyser Maciej Pieprzyca mistrzowsko łączy elementy kryminału z dramatem psychologicznym, tworząc obraz, który na długo pozostaje w pamięci.
Film, inspirowany prawdziwą historią "wampira z Zagłębia", porusza ważne kwestie moralne i etyczne. Główny bohater, młody milicjant Janusz Jasiński, staje przed trudnymi wyborami, balansując na granicy sprawiedliwości i obsesji. Znakomite kreacje aktorskie, szczególnie Mirosława Haniszewskiego i Arkadiusza Jakubika, dodają głębi i autentyczności opowieści.
Doceniony przez krytyków i widzów, film "Jestem mordercą" zdobył liczne nagrody, w tym Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. To nie tylko wciągający kryminał, ale także wnikliwe studium ludzkich zachowań i realiów PRL-u. Dla miłośników ambitnego kina to pozycja obowiązkowa.