Recenzje

Spryciarz kontra oliver twist: chirurg i złodziej w serialu Disney+ - recenzja

Autor Natalia Baranowska
Natalia Baranowska08.02.20248 min.
Spryciarz kontra oliver twist: chirurg i złodziej w serialu Disney+ - recenzja

Spryciarz kontra oliver twist to ciekawa propozycja dla fanów Disney+, łącząca znane motywy z nowymi wątkami. Serial opowiada o dalszych losach Jacka Dawkinsa, tytułowego Spryciarza, który po wygnaniu do Australii zostaje tam chirurgiem. Przeszłość jednak go dopada, gdy w kolonii pojawia się jego mentor Fagin. Czy Jack zdoła ułożyć sobie nowe życie? Przekonajcie się sami.

Spryciarz - Nowe życie londyńskiego złodziejaszka

Tytułowy Spryciarz, znany również jako Jack Dawkins, to dobrze znana postać z powieści Charlesa Dickensa "Oliver Twist". Tam też po raz pierwszy poznaliśmy tego młodego, sprytnego i zaradnego chłopca, który na ulicach Londynu przewodził bandzie młodych złodziejaszków. Gdy jednak został złapany na gorącym uczynku, zesłano go za karę do odległej kolonii w Australii.

W serialu produkcji Disney+ przenosimy się do tej australijskiej kolonii, gdzie mija już 15 lat od tamtych wydarzeń. Spryciarz nie jest już jednak beztroskim dzieciakiem, lecz dorosłym mężczyzną, który zupełnie odmienił swoje życie. Okazuje się bowiem, że podczas pobytu w marynarce wojennej nauczył się zawodu chirurga. Kiedyś zręczne ręce złodzieja, dziś idealnie nadają się do precyzyjnych zabiegów medycznych. Spryciarz stał się więc cenionym lekarzem, choć jego przeszłość wciąż rzuca cień na nowe życie...

Czy da się uciec od przeszłości?

Bohater serialu Disney+, choć z pozoru porzucił dawną ścieżkę i znalazł nową drogę, wciąż ma problemy z definitywnym odcięciem się od tego, kim był wcześniej. Przeszłość wydaje się bowiem nie chcieć tak łatwo dać za wygraną i nadal upomina się o Spryciarza. Gdy tylko pojawia się szansa, natychmiast gotowa jest wskrzesić dawne demony.

Dla Jacka oznacza to ciągłą walkę i próbę pogodzenia tego, kim był, z tym, kim chce się stać. Czy uda mu się w końcu zerwać z przeszłością i zacząć wszystko od nowa? A może mimo usilnych starań tak łatwo nie da się uciec od własnych cieni?

Medycyna i przestępstwo - Nieoczekiwany taniec chirurga

Jak przystało na dobry serial Disney+, "Spryciarz" to przede wszystkim świetna, lekka rozrywka. I choć porusza niełatwe tematy walki z przeszłością i poszukiwania własnej drogi, robi to w przystępny, angażujący widza sposób. Duża w tym zasługa niebanalnej fabuły, która sprawnie łączy motywy medyczne, kryminalne i obyczajowe.

Nietypowe połączenie gatunków

Mamy więc elementy dramatu obyczajowego, gdy śledzimy losy głównego bohatera próbującego na nowo poukładać swoje życie. Jest też nutka kryminału - w końcu przeszłość Spryciarza to działalność w gangu młodych przestępców na ulicach Londynu. Ale zdecydowanie najciekawiej wypada warstwa medyczna, gdy zaglądamy do gabinetu doktora Dawkinsa i obserwujemy niezwykle krwawe jak na Disneya operacje.

Ten nietypowy zabieg łączenia konwencji sprawdza się znakomicie, tworząc widowisko, które potrafi wciągnąć i bawić. Do tego fabuła rozwija się niezwykle dynamicznie, wprowadzając z każdym odcinkiem nowe zwroty akcji. Nuda? Zdecydowanie nie zagrozi nam podczas seansu "Spryciarza"!

Szantaż i nauka - Nietypowa para u progu kariery

Jednym z najciekawszych wątków serialu Disney+ jest relacja łącząca Spryciarza z młodą arystokratką - Ladą Belle. Choć dzieli ich niemal wszystko - pochodzenie, status społeczny, charakter - oboje łączy pasja do medycyny. Belle pragnie zostać lekarzem, na co jednak nie pozwala jej pozycja. Postanawia więc szantażem zmusić Spryciarza, by zgodził się zostać jej nauczycielem.

Nauka pod presją

Z pozoru absurdalne połączenie damy z wyższych sfer i chirurga o wątpliwej przeszłości okazuje się strzałem w dziesiątkę. Na naszych oczach rodzi się bowiem nietuzinkowa relacja mistrz-uczeń, w której oboje bohaterowie mają sobie wiele do zaoferowania. Belle zyskuje upragnioną wiedzę medyczną, a Spryciarz odnajduje sens we wspieraniu talentu młodej adeptki sztuki leczenia.

Oczywiście nie obywa się bez konfliktów i trudnych chwil. Ale ostatecznie ta niecodzienna para stanowi jeden z najmocniejszych punktów serialu, doskonale umawiając lekki ton z ambitniejszym przekazem o sile pasji i pokonywaniu barier.

Australijska kolonia - Miejsce, gdzie przeszłość dogania

Spryciarz kontra oliver twist: chirurg i złodziej w serialu Disney+ - recenzja

Akcja "Spryciarza" rozgrywa się głównie w odległej australijskiej kolonii Port Victory. To właśnie tam trafił tytułowy bohater po tym, jak w Anglii skazano go na zesłanie. Choć od tamtych wydarzeń minęło już 15 lat, kolonia wciąż jest miejscem, z którego trudno uciec.

Nawet zmieniając się i rzucając dawnych demonów, nie można tak łatwo wyrwać się z korzeniami z miejsca, które na zawsze pozostanie częścią twojej historii.

Dla

Dla Spryciarza Australia była szansą na nowe życie, ale paradoksalnie to właśnie tutaj musi stawić czoła swojej przeszłości. Gdy tylko pojawia się Fagin - jego dawny mentor z czasów przestępczej kariery w Londynie - wszystko zaczyna się komplikować. Kolonia już zawsze będzie miejscem, z którego ciągną się cienie dawných wyborów i błędów. Czy bohaterowi uda się od nich ostatecznie uwolnić?

Starcie dwóch światów

Port Victory to także arena, na której codzienność surowych kolonistów ściera się z próbami wcielania angielskich obyczajów i porządków. Mieszanka dwóch światów prowadzi często do konfliktów i napięć społecznych. Twórcy serialu zręcznie to wykorzystują, pokazując jak trudno o równowagę i spokój w miejscu, które ciągle oscyluje pomiędzy cywilizacją i dzikością.

Pokręcone losy i przygody - Rozrywka pełna zwrotów akcji

Siłą "Spryciarza" jest także niezwykle dynamiczna, pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła. Twórcy konsekwentnie serwują widzom nowe wydarzenia, które nie pozwalają ani na chwilę nudy, ani na łatwe przewidzenie tego, co stanie się za moment. Dzięki temu każdy kolejny odcinek wciąga i trzyma w napięciu od deski do deski.

  • Nieoczekiwane spotkania z przeszłością
  • Niebezpieczne intrygi i spiski
  • Nagle pojawiające się zagrożenia
  • Niespodziewane sojusze i zdrady

Te wszystkie elementy sprawiają, że śledzenie losów Spryciarza i innych bohaterów staje się pasjonującą jazdą bez trzymanki. Choć fabuła czasem wydaje się zapętlać już za bardzo, ostatecznie trudno oderwać się od tej niezwykłej historii łączącej przeszłość z teraźniejszością.

Disney+ - Serial zaskakująco dobrze się bawi

Podsumowując, "Spryciarz" to udana próba stworzenia kontynuacji klasycznej historii, jaką jest "Oliver Twist". Serial zdecydowanie stawia na rozrywkę i przygodę, ale wplata w to także ambitniejsze wątki - poszukiwanie celu w życiu czy pokonywanie barier i uprzedzeń. Przesadna lekkość konwencji rekompensowana jest charyzmą głównego bohatera i niebanalną relacją łączącą go z młodą adeptką medycyny.

Twórcy umiejętnie bawią się konwencjami, tworząc hybrydę kina przygodowego, obyczajowego i kryminalnego. Wszystko osadzone w egzotycznych realiach australijskiej kolonii. Efekt to serial, który potrafi wciągnąć i dać solidną rozrywkę na dobrym poziomie. Jeśli więc szukacie czegoś lekkiego i dynamicznego, "Spryciarz" z pewnością Was nie zawiedzie.

Podsumowanie

W "Spryciarzu" Disney+ pokazuje dalsze losy znanego z powieści Charlesa Dickensa Jacka Dawkinsa, tytułowego Spryciarza. Akcja przenosi się do Australii, gdzie bohater, wygnany z Anglii, zaczyna nowe życie jako chirurg. Jednak przeszłość upomina się o niego, gdy w kolonii pojawia się jego dawny mentor Fagin. Czeka nas zatem dynamiczna opowieść łącząca motywy medyczne, przygodowe i kryminalne. Lekka, ciągnąca się akcja rekompensuje niedociągnięcia fabuły. Dobrze napisane postacie, zwłaszcza relacja Spryciarza z młodą adeptką medycyny, dodają serialowi uroku.

Twórcy umiejętnie bawią się konwencjami, tworząc coś na kształt medycznego romansidła z nutą kryminału i przygody. Dynamiczna akcja w egzotycznych plenerach Australii sprawia, że seans mija lekko i przyjemnie. Nie brakuje też ambitniejszych wątków związanych z poszukiwaniem własnej drogi i pokonywaniem uprzedzeń. Ogólnie rzecz biorąc, jest to udana próba stworzenia nowoczesnej kontynuacji klasyki, która z pewnością trafi w gusta widzów poszukujących dobrej rozrywki.

"Spryciarz" to serial, który potrafi wciągnąć i bawić, choć nie aspiruje do miana wybitnej sztuki filmowej. Jeśli szukacie czegoś dynamicznego i lekkiego, z pewnością będziecie zadowoleni. Fani Disneya również powinni dać szansę tej nieco innej odsłonie, która pokazuje, że można odświeżyć klasykę w ciekawy, nowoczesny sposób. Ogólnie rzecz biorąc, jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich lubiących przygodowe historie osadzone w nietypowych realiach.

Podsumowując, "Spryciarz" to serial, który potrafi wciągnąć i dać solidną rozrywkę na dobrym poziomie. Nie brak w nim dynamiki, humoru i ciekawych zabiegów łączenia konwencji. Fani Disneya oraz przygodowych opowieści z pewnością nie będą zawiedzeni. Choć fabuła nie jest idealna, udana próba stworzenia nowoczesnej kontynuacji literackiej klasyki zdecydowanie zasługuje na uznanie. Jeśli więc szukacie dobrej zabawy, "Spryciarz" jest tytułem godnym polecenia.

Najczęstsze pytania

Nie, fabuła serialu Spryciarz jest na tyle niezależna, że nie wymaga znajomości powieści. Pojawiają się w nim bohaterowie znani z Oliwera Twista, ale ich historie i relacje są na nowo zarysowane w kontekście australijskiej kolonii karnej.

Spryciarz to kontynuacja losów drugoplanowej postaci z książki pt. Oliver Twist, czyli ulicznego złodzieja Dobkera. W serialu poznajemy go kilkanaście lat później, gdy odbywa karę zesłania w australijskiej kolonii Port Victory. Poza nim pojawiają się też inne znane z powieści postacie, m.in. Fagin.

Głównymi bohaterami serialu są: Thomas Brodie-Sangster jako dorosły już Dobker/Artful Dodger oraz Maia Mitchell w roli Lady Belle, córki gubernatora kolonii. Ponadto w obsadzie znaleźli się m.in. David Thewlis jako Fagin i Damon Herriman jako kapitan Gaines.

Wydarzenia serialu Disney+ Spryciarz mają miejsce w połowie XIX wieku w australijskiej kolonii karnej Port Victory. Jest to kilkanaście lat po akcji rozgrywającej się w powieści Charlesa Dickensa Oliver Twist.

Spryciarz to produkcja platformy Disney+, więc jest on dostępny wyłącznie na tej platformie streamingowej. Obejrzeć można go w języku polskim zarówno w wersji lektorskiej, jak i z polskimi napisami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Doktor Who: Chichot - pyszny show do przeglądania w przyszłość - recenzja
  3. Panele fotowoltaiczne 400W - wymiary i parametry - kup tanio online!
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
Autor Natalia Baranowska
Natalia Baranowska

Jestem pasjonatką dobrych filmów i seriali. Uwielbiam podróżować po świecie i poznawać nowe kultury. Interesuję się rozwojem osobistym i psychologią. Na moim blogu dzielę się przemyśleniami na temat szczęścia, relacji i spełniania marzeń. Propaguję zdrowy, aktywny tryb życia. Polecam przepisy na smaczne dania roślinne.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Recenzje laptopów
RecenzjeRecenzje laptopów

Przygotuj się na zakup wymarzonego laptopa dzięki naszym dogłębnym recenzjom laptopów. Wyszukasz tu najlepsze modele dla graczy, biznesu, nauki i codziennego użytku. Poznasz zalety i wady każdego urządzenia oraz otrzymasz najświeższe porady dotyczące wydajnych laptopów do gier do 3000 zł.