Filmy

Królestwo Larsa von Triera - genialny i kontrowersyjny film duńskiego reżysera

Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski31.10.20236 min.
 Królestwo Larsa von Triera - genialny i kontrowersyjny film duńskiego reżysera

Kontrowersyjny duński reżyser Lars von Trier powraca z nowym dziełem pod tytułem "Królestwo". Film ten już przed premierą wzbudza ogromne emocje i dzieli krytyków. Jedni uważają go za arcydzieło, inni za skandal dla samego skandalu. Niezaprzeczalnie jednak "Królestwo" to kolejny ważny tytuł w dorobku tego niezwykłego twórcy.

Królestwo - genialny, ale kontrowersyjny film Larsa von Triera?

Lars von Trier od lat słynie z prowokacyjnych i szokujących filmów. Nie inaczej jest z jego najnowszym dziełem "Królestwo". Już na festiwalu w Cannes, gdzie miała miejsce premiera, film wywołał ogromne kontrowersje. Wielu krytyków chwaliło go jako arcydzieło kina artystycznego i przełomowy tytuł w karierze duńskiego reżysera. Inni zaś oskarżali go o epatowanie okrucieństwem i bezsensowną prowokację. Faktem jest, że "Królestwo", podobnie jak wcześniejsze filmy Larsa von Triera, na pewno nie jest kinem łatwym i przyjemnym. To raczej mroczna i niepokojąca wizja, która wstrząśnie widzem. Ale czy na pewno jest ona tylko prowokacją?

Dlaczego Królestwo wywołało skandal na festiwalu w Cannes?

Królestwo pokazano po raz pierwszy na festiwalu w Cannes w 2022 roku i od razu stał się sensacją. W filmie pokazano wiele drastycznych scen przemocy, które wywołały oburzenie części widzów. Podczas projekcji część osób demonstratywnie opuszczała salę kinową. Po seansie rozgorzała zażarta dyskusja na temat tego, czy von Trier posunął się za daleko. Reżyserowi zarzucano gloryfikowanie przemocy i czerpanie satysfakcji z ludzkiego cierpienia. Sam twórca bronił się, że chciał jedynie ukazać mroki ludzkiej natury.


Czytaj więcej: Oppenheimer 2023 - Czy nowy film Christophera Nolana spełnia oczekiwania?

O czym opowiada nowy film Larsa von Triera Królestwo?

Królestwo to mroczna historia rodziny, która przeprowadza się do opuszczonego szpitala psychiatrycznego na prowincji. W budynku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a bohaterów nawiedzają koszmarne wizje. Stopniowo pogrążają się oni w obłędzie. Lars von Trier pokazuje w filmie mechanizmy zła i przemocy tkwiące w człowieku. Ukazuje jak łatwo można stać się katem, jeśli tylko znikną zewnętrzne ograniczenia. To mocny komentarz na temat ludzkiej natury i ciemnych instynktów.

W jaki sposób reżyser prowokuje widzów w Królestwie?

 Królestwo Larsa von Triera - genialny i kontrowersyjny film duńskiego reżysera

Lars von Trier znany jest z tego, że nie unika drastycznych i szokujących scen. Podobnie jest w Królestwie, gdzie nie brakuje momentów, które mogą wstrząsnąć widzem. Reżyser pokazuje sceny przemocy wobec ludzi i zwierząt w naturalistyczny, momentami wręcz odpychający sposób. Nie stosuje też żadnych zabiegów, aby złagodzić odbiór - widz musi zmierzyć się w pełni z tym, co dzieje się na ekranie. To z pewnością świadomy zabieg, aby wstrząsnąć publicznością i sprowokować dyskusję.

Jak oceniają film Królestwo krytycy filmowi?

Mimo kontrowersji, jakie wzbudza, Królestwo zebrało też wiele pozytywnych ocen krytyków. Docenili oni śmiałą wizję reżyserską Larsa von Triera i mistrzostwo w budowaniu mrocznego klimatu. Chwalą również grę aktorów, zwłaszcza Mads Mikkelsena w roli głównej. Według wielu recenzentów to jeden z najlepszych filmów duńskiego reżysera od lat. Podkreślają, że pod warstwą prowokacji kryje się ważny komentarz na temat ludzkiej natury. Są jednak i tacy, którzy uznali dzieło za chybione i epatujące brutalnością dla samej brutalności.

Kto gra w obsadzie kontrowersyjnego dzieła Larsa von Triera?

W obsadzie Królestwa znaleźli się wybitni aktorzy skandynawscy. Największą gwiazdą jest Mads Mikkelsen, który wciela się w męża i ojca rodziny przeprowadzającej się do opuszczonego szpitala psychiatrycznego. Partnerują mu: Birgitte Hjort Sørensen jako jego żona oraz tuż po debiucie nastoletnia Flora Ofelia Hofmann Lindahl w roli ich córki. W pozostałych rolach wystąpili: Lars Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro, Lars Ranthe oraz inni znani aktorzy skandynawscy.

Czy warto obejrzeć Królestwo mimo licznych kontrowersji?

Mimo że wiele osób może czuć odrazę do mrocznej wizji Larsa von Triera, Królestwo z pewnością warto obejrzeć. To film, który na długo pozostaje w pamięci i skłania do przemyśleń. Reżyser porusza w nim istotne kwestie dotyczące natury ludzkiej w sposób, który może szokować, ale na pewno nie pozostawia obojętnym. Dla fanów kina artystycznego będzie to z pewnością ważne doświadczenie. Inni być może będą mieli mieszane uczucia po seansie, ale na pewno dzieło zostawi w nich ślad.

Królestwo - arcydzieło czy skandal dla skandalu?

Jednoznaczna ocena Królestwa nie jest łatwa. Z pewnością jest to film kontrowersyjny, momentami wręcz szokujący w wymowie. Czy jednak Lars von Trier posunął się za daleko? Czy jego dzieło to jedynie pusta prowokacja? Wydaje się, że pod warstwą skandalu kryje się głębsze przesłanie i uniwersalny komentarz na temat ludzkiej natury. Dlatego, mimo wielu zarzutów, Królestwo można uznać za kolejne arcydzieło w dorobku tego nietuzinkowego twórcy. To z pewnością film, który dzieli, ale którego nie można zignorować.

Podsumowanie: Królestwo - genialne kino, które wstrząsa widzem

Podsumowując, "Królestwo" Larsa von Triera to bez wątpienia film, który porusza i wstrząsa widzem. Reżyser celowo sięga po drastyczne obrazy, aby zmusić publiczność do konfrontacji z mroczną stroną ludzkiej natury. Dzieło dzieli zdania, ale trudno odmówić mu artystycznej odwagi i geniuszu. Mads Mikkelsen kreuje w nim jedną ze swoich najlepszych kreacji aktorskich. Choć "Królestwo" z pewnością nie jest łatwym kinem, to z całą pewnością warto mu się przyjrzeć i wyrobić własną opinię na jego temat.

Najczęstsze pytania

"Królestwo" to mroczna historia rodziny, która wprowadza się do opuszczonego szpitala psychiatrycznego. W starej posiadłości zaczynają ich nawiedzać demony przeszłości i dziwne zjawiska.

Obraz zawiera drastyczne sceny przemocy i okrucieństwa, które szokują i odpychają widza. Reżyser celowo próbuje wstrząsnąć publicznością.

W rolach głównych wystąpili Mads Mikkelsen, Birgitte Hjort Sørensen i Flora Ofelia Hofmann Lindahl.

"Królestwo" trafiło do kin studyjnych i jest dostępne na DVD oraz platformach VOD.

Mimo kontrowersji, "Królestwo" to interesujące, choć trudne kino. Fani Larsa von Triera powinni dać mu szansę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Panele fotowoltaiczne 400W - wymiary i parametry - kup tanio online!
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski

Jestem Alan i serdecznie witam Was na tym blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja pasja, a na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły