Filmy

Najlepsze role Roberta De Niro - od Taksówkarza do Irlandczyka

Autor Konrad Witkowski
Konrad Witkowski10.10.20237 min.
Najlepsze role Roberta De Niro - od Taksówkarza do Irlandczyka

Robert De Niro to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina. W swojej ponad 50-letniej karierze stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które na zawsze wpisały się do kanonu światowej kinematografii. Genialny aktor dramatyczny, mistrzowsko wcielający się w role gangsterów i osób z marginesu społecznego. Ale również niezrównany komik, potrafiący rozbawić widza do łez. De Niro zagrał w setkach produkcji fabularnych, ale to właśnie kilka wybranych, kultowych już dziś ról, uczyniło z niego prawdziwą gwiazdę.

Początki kariery aktorskiej

Małe role w filmach kryminalnych

Kariera filmowa Roberta De Niro rozpoczęła się na początku lat 60. XX wieku. Początkowo grał epizodyczne role w niskobudżetowych produkcjach kryminalnych i sensacyjnych. Przez wiele lat był aktorem drugoplanowym, jednak konsekwentnie budował swoją pozycję w branży. Przełomem okazała się rola w dramacie kryminalnym "Pan Samotny i pani Pani" z 1971 roku. De Niro zagrał w nim bezwzględnego gangstera Johnny'ego Boya, partnerując na ekranie Harveyowi Keitelowi. Charyzmatyczna kreacja psychopatycznego gangstera z mrocznych ulic Nowego Jorku zapowiadała nadejście nowej gwiazdy.

Współpraca z Martinem Scorsese

Kluczową postacią w karierze De Niro okazał się młody reżyser Martin Scorsese. To właśnie on dostrzegł w aktorze ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał. W 1973 roku powierzył mu główną rolę w swoim filmie "Ulice nędzy", opowieści o życiu nowojorskich imigrantów. Wcielony przez De Niro Johnny Boy ugruntował jego pozycję jako wschodzącej gwiazdy kina gangsterskiego. Był to dopiero początek owocnej współpracy i przyjaźni, która zaowocowała wieloma arcydziełami.

Przełomowa rola w "Taksówkarzu"

Najważniejszym etapem we wczesnej karierze De Niro była rola Travisa Bickle'a w kultowym już dzisiaj filmie Martina Scorsese "Taksówkarz" z 1976 roku. Aktor genialnie sportretował samotnego, schorowanego psychicznie weterana wojennego, który pracuje jako nocny taksówkarz na ulicach Nowego Jorku. Obraz przyniósł De Niro powszechne uznanie krytyki i publiczności. Kreacja Bickle'a przeszła do historii kina i ugruntowała pozycję aktora jako jednego z najwybitniejszych mistrzów X muzy dramatycznej.

Klasyczne kreacje gangsterów

Michael Vronsky w "Chłopcach z ferajny"

Kolejnym kamieniem milowym była rola Michaela Vronsky'ego w kultowym dziele Martina Scorsese "Chłopcy z ferajny" z 1990 roku. De Niro z mistrzowskim kunsztem sportretował bezwzględnego gangstera, który wraz z Jimem Conwayem (Ray Liotta) i Tommym DeVito (Joe Pesci) napada na jeden z największych nielegalnych biznesów w Ameryce - bukmacherstwo. Kreacja chłodnego i wyrachowanego Vronsky'ego przeszła do kanonu światowego kina gangsterskiego.

Jimmy Conway w "Chłopcach z ferajny"

W tym samym filmie De Niro zagrał także drugą kluczową rolę - charyzmatycznego i bezwzględnego lidera grupy Jimmy'ego Conwaya. Aktor perfekcyjnie oddał charakter psychopatycznego przywódcy gangu, dla którego liczy się tylko pieniądz i lojalność członków grupy. Conway De Niro to jedna z najbardziej kultowych ról gangsterskich w historii X muzy.

Al Capone w "Nietykalnych"

Inną słynną kreacją z początku lat 90. była rola legendarnego gangstera Ala Capone w filmie Briana De Palmy "Nietykalni" z 1987 roku. De Niro w niezwykle przekonujący sposób sportretował wszechwładnego bossa półświatka przestępczego Chicago lat 20. XX wieku. Charyzmatyczny, budzący grozę i podziw - tak właśnie zapamiętano tę wybitną kreację jednego z najsłynniejszych gangsterów w historii.

Role dramatyczne lat 90.

Max Cady w "Kapitanie Niemo"

Lata 90. to dla De Niro czas intensywnej pracy i wielu znakomitych ról dramatycznych. W oscarowym filmie "Kapitan Niemo" z 1991 roku aktor wcielił się w przerażającą postać Maxa Cadiego, psychopatycznego przestępcy mściciela, dręczącego emerytowanego policjanta Sama Bowdena (Nick Nolte). Kreacja bezwzględnego i nieprzewidywalnego Cadiego przeszła do historii jako jedna z najlepszych "mrocznych" ról w karierze De Niro.

Paul Vitti w "Rodzinie zastępczej"

Kolejną wybitną kreacją był Paul Vitti w komedii gangsterskiej "Rodzina zastępcza" z 1999 roku. De Niro znakomicie sportretował starzejącego się bossa mafii, cierpiącego na zaniki pamięci i depresję, który zmuszony jest zaciągnąć pomocy psychiatry (Billy Crystal). Aktor pokazał swoją niezwykłą wszechstronność, kreując postać gangstera w komediowym wydaniu.

Nick w "Zaklinaczu koni"

W tym samym okresie De Niro zagrał także w dramacie "Zaklinacz koni" u boku młodego Brada Pitta. Wcielił się w postać tajemniczego Nicka, starzejącego się rzeźbiarzaMes, który zatrudnia młodego chłopaka do pracy fizycznej. Aktor stworzył niezwykle przejmujący portret samotnika u kresu życia. kolejny dowód swojego dramatycznego talentu.

Od komików do psychopatów

Najlepsze role Roberta De Niro - od Taksówkarza do Irlandczyka

Rupert Pupkin w "Królu komedii"

Robert De Niro słynie także z genialnych komediowych ról, choć kojarzony jest głównie z filmami dramatycznymi. W kultowej już komedii Martina Scorsese "Król komedii" z 1983 roku wcielił się w postać ambitnego, lecz nieudolnego komika Ruperta Pupkina. Aktor perfekcyjnie oddał charakter niezrażonego porażkami marzyciela, z determinacją dążącego do spełnienia swoich aspiracji. To jedna z najlepszych komediowych kreacji w karierze De Niro.

Travis Bickle w "Taksówkarzu"

Z kolei w wspomnianym już "Taksówkarzu" sportretował zupełnie odmienną postać - samotnego weterana wojennego i nocnego taksówkarza Travisa Bickle'a. De Niro w niezwykle przejmujący i realistyczny sposób oddał chorobę psychiczną, alienację i rozpacz bohatera, stopniowo popadającego w obłęd. Jedna z najmroczniejszych i najbardziej wstrząsających kreacji w historii kina.

Drexl Spivey w "Prawdziwym romansie"

Brawurowa była także kreacja Drexl Spiveya, jednego z głównych antagonistów w filmie "Prawdziwy romans" z 1993 roku. De Niro wcielił się w przerażającego, niestabilnego handlarza narkotyków i alfonsa, będącego zaprzysięgłym wrogiem głównego bohatera. Aktor z niebywałą charyzmą i przekonaniem zagrał tę przerażającą postać psychopatycznego przestępcy.

Role w XXI wieku

Frank w "Wyznaniach niebezpiecznego umysłu"

W XXI wieku De Niro kontynuował karierę, wcielając się w kolejne wybitne role dramatyczne i komediowe. W świetnym dramacie psychologicznym "Wyznania niebezpiecznego umysłu" z 2002 roku zagrał CIA Franka, prowadzącego przesłuchanie zbiegłego szpiega (George Clooney). Aktor mistrzowsko oddał zagubionego, zgorzkniałego funkcjonariusza służb, który zaczyna kwestionować sens swojej pracy.

Jack Byrnes w "Teściu"

Znakomity był także w roli nadopiekuńczego, konserwatywnego teścia Jacka Byrnesa w komediach "Teść" (2000), "Teść weselny" (2004) i "Teść 3" (2010). De Niro w genialny, komiczny sposób sportretował surowego, nieufnego ojca wybranki głównego bohatera (BenStiller). To z pewnością jedna z najzabawniejszych kreacji w jego bogatej filmografii.

Don Haskins w "Uczniu mistrza"

Wzruszający był natomiast jako trener koszykarski Don Haskins w dramacie sportowym "Uczeń mistrza" z 2005 roku. De Niro wcielił się w postać szkoleniowca, który prowadzi pierwszy w historii zespół uniwersytecki złożony wyłącznie z Afroamerykanów i doprowadza go do mistrzostwa NCAA. Aktor zagrał ciepłego, pełnego pasji i troski mentora.

Ostatnie wielkie kreacje

Frank Sheeran w "Irlandczyku"

Jedną z ostatnich wielkich ról De Niro był Frank Sheeran w nominowanym do Oscara filmie Martina Scorsese "Irlandczyk" z 2019 roku. Aktor w swojej ostatniej współpracy ze słynnym reżyserem znakomicie wcielił się w postać bezwzględnego zabójcy mafijnego i weterana wojennego. Mimo zaawansowanego wieku stworzył bardzo przekonującą kreację człowieka uwikłanego w machinę przestępczą i polityczną swoich czasów.

Bernie Madoff w "Magicznym dotyku"

Rok później zagrał oszusta Berniego Madoffa w miniserialu HBO "Magiczny dotyk". De Niro perfekcyjnie oddał bezwzględność, chciwość i poczucie bezkarności tego legendarnego aferzysty, który zdefraudował miliardy dolarów od swoich klientów. Mimo utraty charakterystycznych cech z wiekiem, aktor zachował swój niezwykły aktorski talent i charyzmę.

Dwight "Mac" McGregor w "Big Mouth"

Ostatnimi czasy De Niro znakomicie odnalazł się także w roli dubbingowej, użyczając głosu postaciom animowanym. W popularnym serialu Netflixa "Big Mouth" użycza głosu starszemu mentora głównych bohaterów - Dwightowi "Mac" McGregorowi. Chrapowaty, charakterystyczny głos De Niro idealnie oddaje mądrość i ciepło tej postaci.

Podsumowując, kariera Roberta De Niro to istny katalog wybitnych kreacji aktorskich w największych produkcjach ostatnich dekad. Od

Podsumowanie

Kariera Roberta De Niro obejmuje już ponad 50 lat i setki ról filmowych. Jest on uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina. Wciąż aktywny zawodowo, w dalszym ciągu zaskakuje kolejnymi, znakomitymi kreacjami. Niewielu artystów może pochwalić się tak imponującą filmografią, bogactwem ról i uniwersalnością talentu. De Niro na stałe zapisał się w panteonie wybitnych postaci światowej kinematografii.

Najczęstsze pytania

Na początku kariery De Niro grał głównie epizodyczne role w niskobudżetowych filmach sensacyjnych i kryminalnych. Przełomem była rola Johnny'ego Boya w filmie "Pan Samotny i pani Pani" z 1971 roku.

Kluczową postacią, która dostrzegła ogromny potencjał De Niro był Martin Scorsese. To on powierzył mu pierwsze główne role w swoich filmach, m.in. w "Ulicy nędzy" i "Taksówkarzu".

Do najsłynniejszych ról De Niro należą m.in. Travis Bickle w "Taksówkarzu", Jimmy Conway i Michael Vronsky w "Chłopcach z ferajny", Max Cady w "Kapitanie Niemo" czy tytułowy "Król komedii".

Scorsese i De Niro współpracowali przy takich produkcjach jak "Taksówkarz", "Chłopcy z ferajny", "Król komedii", "Casino", "Wściekły byk" czy "Irlandczyk".

W ostatnich latach De Niro zagrał m.in. w "Irlandczyku", serialu "Big Mouth" czy filmie "Killerman". Wciąż pozostaje aktywny zawodowo.Źródło: Robert De Niro – Wikipedia, wolna encyklopedia

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy – poradnik 2024
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
Autor Konrad Witkowski
Konrad Witkowski

Kocham oglądać dobre kino. Podróżuję po Europie z aparatem w plecaku. rozwijam się duchowo i fizycznie. Dbam o zdrowie ciała i umysłu. Na blogu dzielę się wiedzą jak żyć pełnią życia. Polecam ćwiczenia i diety bogate w witaminy. Razem możemy zmienić świat na lepsze.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły