Kryminały od zawsze cieszyły się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Nic dziwnego, że w ostatniej dekadzie powstało wiele świetnych filmów tego gatunku, które na długo zapadły w pamięć. W niniejszym artykule przybliżymy najlepsze produkcje kryminalne ostatnich 10 lat, które zachwyciły kinomanów na całym świecie.
Kryminały z najlepszą intrygą i zwrotami akcji
Filmy, w których trudno przewidzieć zakończenie
Jednym z najważniejszych elementów dobrego kryminału jest nieprzewidywalna fabuła, która wciąga widza i nie pozwala mu się znudzić. W ostatnich latach powstało wiele produkcji z intrygującą intrygą, licznymi twistami i zakończeniami, których nie sposób przewidzieć. Do takich filmów zaliczyć można chociażby "Zagadkę Henrietta" z 2018 roku w reżyserii Joela Edgertona. Obraz ten, opowiadający o zaginięciu małej dziewczynki, serwuje widzom mnóstwo zwrotów akcji i wielopoziomową intrygę, która wciąga do samego końca.
Produkcje utrzymujące w napięciu do ostatniej sceny
Kryminały, które potrafią utrzymać widza w napięciu od początku do końca, to prawdziwa gratka dla fanów mocnych wrażeń. Takim filmem jest na przykład "Nożownik" w reżyserii Johna Crowleya z 2019 roku. Obraz opowiada o pościgu za seryjnym mordercą na podstawie prawdziwych wydarzeń. Niesamowite tempo akcji i klimat grozy sprawiają, że ten kryminał wciąga od pierwszej minuty i trzyma w napięciu aż do ostatnich tytułów.
Obrazy zaskakujące widza niestandardowym rozwojem fabuły
Niektóre kryminały potrafią zaskoczyć widzów zupełnie niestandardowym i nieoczywistym rozwojem akcji. Tak było na przykład w przypadku głośnego filmu "Uprowadzona" z 2014 roku w reżyserii Dawida Finchera, gdzie fabuła nieustannie zaskakiwała nowymi zwrotami, a bohaterowie okazywali się zupełnie inni, niż początkowo sądziliśmy. Tego typu zabiegi fabularne sprawiały, że seans był niezwykle emocjonujący od początku do końca.
Filmy ze świetnie napisanymi postaciami
Wiarygodni i złożeni bohaterowie
Dobry film kryminalny to nie tylko ciekawa fabuła, ale również barwni bohaterowie. W ostatnich latach powstało wiele produkcji, których ogromnym atutem były doskonale nakreślone, wiarygodne postacie główne. Jednym z takich filmów jest "Zaginięcie" z 2014 roku w reżyserii Davida Finchera, gdzie główny bohater graný przez Bena Afflecka to wyjątkowo złożona postać z autentyczną psychologią.
Postacie, z którymi łatwo się utożsamić
Oprócz wiarygodności, dobre postacie filmowe powinny cechować się tym, że widz może się z nimi utożsamić i przeżywać razem z nimi filmową historię. Doskonałym tego przykładem jest detektyw Mika Salin grana przez Kasunię Puolakkę w fińskim filmie "Cicha dziewczyna" z 2018 roku. Jej postać jest na tyle uniwersalna, że bez problemu jesteśmy w stanie wczuć się w jej położenie i kibicować jej w tropieniu mordercy.
Barwni i nietuzinkowi antagoniści
Każdy dobry kryminał potrzebuje charyzmatycznego antagonisy. I takim na pewno był Joker głównego bohatera z filmu "Joker" z 2019 roku w wykonaniu Joaquina Phoenixa. Jego kreacja była tak barwna i przerażająco realistyczna, że na długo pozostaje w pamięci widzów. To z całą pewnością jedna z najlepszych ról złoczyńców w ostatnich latach.
Kryminały oparte na prawdziwych wydarzeniach
Filmy inspirowane autentycznymi historiami
Bardzo ciekawym zabiegiem jest sięganie przez twórców kryminałów po prawdziwe wydarzenia i historie kryminalne, które później przenoszone są na kinowy ekran. Przykładem może być głośny film "Piła" z 2017 roku opowiadający o polowaniu na seryjnego mordercę z przeszłością w policji. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z Ukrainy, co dodaje mu wiarygodności i mrożącego krew w żyłach realizmu.
Obrazy bazujące na znanych skandalach i aferach
Innym ciekawym zabiegiem jest sięganie przez twórców po głośne skandale i afery kryminalne, które wstrząsnęły opinią publiczną. Tak stało się w przypadku świetnego filmu "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!" z 2019 roku opowiadającego o prawdziwej aferze w Kościele Katolickim z udziałem kardynała Bernarda Lawa. Tego typu fabuły oparte na faktach dodają kinowym opowieściom przerażającego realizmu.
Produkcje ukazujące zbrodnie, które faktycznie miały miejsce
Oparte na faktach kryminały bardzo często ukazują autentyczne, bulwersujące zbrodnie z przeszłości. Doskonałym tego przykładem jest głośny serial "When They See Us" z 2019 roku opowiadający o prawdziwej sprawie Piątki z Central Parku. Ukazanie okrutnej niesprawiedliwości, do jakiej doszło w tym przypadku, poruszyło widzów na całym świecie i pozwoliło im lepiej zrozumieć mechanizmy działania wymiaru sprawiedliwości.
Najlepsze role aktorskie w filmach kryminalnych
Charyzmatyczni aktorzy w głównych rolach
Dobry aktor w roli głównej to połowa sukcesu każdego kryminału. W ostatniej dekadzie nie brakowało produkcji ze świetnymi, charyzmatycznymi aktorami na czele. Z całą pewnością do takich należy Matthew McConaughey w roli detektywa w "Detektywie" z 2019 roku. Jego kreacja, łącząca cynizm i wrażliwość, na długo pozostanie w pamięci widzów.
Wybitne kreacje aktorskie antagonistów
Równie istotne jak aktorzy grający pozytywnych bohaterów są osoby wcielające się w role czarnych charakterów. Pod tym względem na uznanie zasługuje rola Kevina Spaceya jako seryjnego mordercy w filmie "Siedem" z 2019 roku. Jego kreacja psychopatycznego zabójcy do dziś budzi autentyczny strach i jest uznawana za jedną z najlepszych ról antagonistów w historii kina.
Filmy z niezapomnianymi duetami aktorskimi
Nie da się ukryć, że dobre filmy kryminalne bardzo często bazują na świetnie dobranych duetach aktorskich. I tak było chociażby w produkcji "Millenium: Dziewczyna w pajęczynie" z 2018 roku, gdzie bardzo dobrze zagraż ze sobą Claire Foy i Sverrir Gudnason. Ich aktorska chemia i wzajemne uzupełnianie się sprawiły, że była to jedna z najlepszych ekranowych par ostatnich lat.
Kryminały wyróżniające się stylem i klimatem
Obrazy z unikalną, specyficzną atmosferą
Niektóre kryminały potrafią wciągnąć widza nie tyle fabułą, co specyficznym klimatem i niepowtarzalną atmosferą. Doskonałym tego przykładem jest mroczny i tajemniczy serial "Detektyw" z 2019 roku w reżyserii Cary'ego Joji Fukunagi. Serial ten charakteryzuje się wręcz namacalnym klimatem grozy i beznadziei, który sprawia, że seans jest wyjątkowo wciągający.
Filmy utrzymane w nietypowych konwencjach i stylach
Czasem twórcy decydują się nakręcić kryminał w zupełnie nietypowej, niestandardowej konwencji. I takim właśnie filmem było głośne "Toni Erdmann" z 2016 roku w reżyserii Maren Ade. Film ten łączy w sobie kryminał, czarną komedię i dramat obyczajowy, dzięki czemu jest produkcją jakiej wcześniej nie było.
Produkcje wyróżniające się pod względem wizualnym
Niektórzy twórcy kryminałów dbają nie tylko o fabułę, ale również o warstwę wizualną, zdjęcia i stylistykę. I tak właśnie było w przypadku świetnego pod względem obrazu filmu "Blade Runner 2049" z 2017 roku. Obraz ten zachwyca futurystyczną scenografią i zdjęciami, dzięki czemu oglądanie go to prawdziwa uczta dla oka.
Najlepsze zagraniczne kryminały ostatniej dekady
Głośne i nagradzane produkcje z USA
W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych powstało kilka głośnych i nagradzanych kryminałów, które podbiły świat. Należą do nich chociażby "Zaginiona dziewczyna" z 2014 roku czy "Siedem sekund" z 2018. Obie te produkcje zebrały mnóstwo prestiżowych nagród, a przede wszystkim zachwyciły miliony widzów na całym świecie.
Znakomite europejskie filmy kryminalne
W ostatniej dekadzie także Europa wyprodukowała kilka znakomitych filmów kryminalnych. Do najlepszych z nich zaliczyć można duński obraz "Polowanie" z 2012 roku, włoskie "Oni" z 2018 czy francuskie "Dzięki Bogu" z 2019. Produkcjom tym udało się osiągnąć sukces zarówno w Europie, jak i na świecie, przez co zyskały miano wybitnych dzieł kina kryminalnego.
Azjatyckie kryminały, które zachwyciły widzów
Wreszcie nie sposób nie wspomnieć o kilku azjatyckich produkcjach kryminalnych, które w ostatnich latach zachwyciły widzów na całym świecie. Wśród nich znalazły się m.in. południowokoreański "Oldboy" z 2013 roku, japońskie "Outrage" z 2017 czy hongkońskie "Sztorm stulecia" z 2016. Te wysokobudżetowe kryminały z Azji pokazały, że potrafią one konkurować z najlepszymi produkcjami z USA i Europy.
Podsumowanie
Podsumowując, ostatnia dekada obfitowała w wiele wybitnych produkcji kryminalnych, które na stałe wpisały się do kanonu tego gatunku. Były wśród nich filmy znakomicie napisane pod względem fabuły i bohaterów, produkcje oparte na prawdziwych wydarzeniach, kryminały wyróżniające się klimatem i stylem, a także świetnie zagrane role aktorskie. Zarówno Hollywood, jak i kina europejskie oraz azjatyckie wyprodukowały w tym czasie wiele znakomitych filmów kryminalnych. Miłośnicy mocnych wrażeń i dreszczyku na pewno znajdą w naszym zestawieniu coś dla siebie i będą mogli nadrobić najlepsze kryminały minionej dekady.