Wstęp
Komedia filmowa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów na całym świecie. W ostatnich dwóch dekadach na ekrany trafiło wiele produkcji komediowych, które na stałe wpisały się do kanonu gatunku. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najciekawszym i najśmieszniejszym filmom komediowym, jakie powstały w ciągu ostatnich 20 lat. Omówimy najważniejsze tytuły z kilku podgatunków komedii - od romantycznych komedii obyczajowych, przez kultowe komedie akcji, po współczesną czarną komedię i satyrę. Wskażemy produkcje, które kontynuują motywy znane z klasycznych hitów komediowych lat 80. i 90. oraz te, będące adaptacjami popularnych książek. Nie zabraknie również przeglądu najśmieszniejszych animowanych filmów komediowych, które bawią zarówno najmłodszych, jak i dorosłych widzów.
Komedie romantyczne godne polecenia
Najśmieszniejsze sceny z randkowych perypetii
Komedie romantyczne od lat przyciągają do kin rzesze widzów spragnionych dobrej zabawy i pozytywnych emocji. W ostatnich 20 latach na ekrany trafiło wiele świetnych produkcji tego gatunku, które dostarczają niezapomnianych scen z perypetii zakochanych bohaterów. Do najbardziej komicznych i zapadających w pamięć należą m.in. sceny z filmu "Jak poznałem waszą matkę", w których bohater grany przez Neila Patricka Harrisa występuje w przebraniach, by zaimponować wybrance. Z kolei w kultowej już komedii "To właśnie miłość" widzowie do łez śmieją się z niefortunnych zalotów Hugh Granta jako nieśmiałego premiera Wielkiej Brytanii.
Chemia na ekranie - zakochani aktorzy
Kluczowym składnikiem udanej komedii romantycznej jest doskonała chemia pomiędzy odtwórcami głównych ról. W ostatnich latach na ekranach królowały takie aktorskie duety jak Jennifer Aniston i Adam Sandler w filmach "Kłamstewko" oraz "Murder Mystery". Ich naturalna, swobodna gra sprawia, że widzowie kibicują parze od pierwszych scen. Podobną chemię wykazali Ryan Reynolds i Sandra Bullock w kasowym hicie "Wygrana podwójna". Z kolei polscy widzowie uwielbiają Macieja Stuhra i Agnieszkę Więdłochę, którzy rozbawili publikę w takich produkcjach jak "Porady na zdrady" czy "Planeta singli".
Najlepsze role komediowych duetów
Niektóre aktorskie pary doskonale sprawdzają się w komediowych rolach, dzięki czemu na ich filmy chodzi się niemal "w ciemno". Do najlepszych komediowych duetów ostatnich lat z pewnością należą Seth Rogen i James Franco. Wspólnie zagrali m.in. w przebojowych produkcjach "Zaliczeni na całość", "Wywiad ze Słońcem Narodu" oraz "Katastrofa roku". Równie dobrze odnajdują się w komedii Will Ferrell i John C. Reilly, których wspólne występy w filmach "Ricky Bobby - Demon prędkości" oraz "Drużyna gości" przeszły do komediowego kanonu. Z polskich duetów na uwagę zasługują Cezary Pazura i Artur Żmijewski ("Poranek kojota", "Wyjazd integracyjny"), których komizm opiera się na konfrontacji zupełnie odmiennych charakterów.
Kultowe komedie akcji z ostatnich dwóch dekad
Najzabawniejsze pościgi i akcje
Dynamiczne komedie sensacyjne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans, dostarczając widzom rozrywki w najczystszej postaci. Do najlepszych scen akcji należą z pewnością pościgi samochodowe z takich produkcji jak "Szybcy i wściekli", „Drużyna A” czy "22 Jump Street". Adrenalinę podnoszą również sceny walk i strzelanin z udziałem postaci grananych przez Jasona Stathama czy Sylvestra Stallone'a. Nie brakuje też zwariowanych akrobacji, jak choćby parkourowy pościg pieszy w wykonaniu Willa Smitha w filmie „Na rauszu”.
Gagi i żarty sytuacyjne rodem z slapsticku
Najlepsze komedie akcji nie ograniczają się jedynie do dynamicznych scen, ale zawierają też sporo gagów i absurdalnego humoru sytuacyjnego. Doskonałym tego przykładem są sceny z udziałem Rowana Atkinsona w roli Johnny'ego Englisha, który swoją niezręcznością i brakiem kompetencji wywołuje salwy śmiechu. Podobnie komiczny efekt osiągają twórcy filmów z serii "Golasem po świecie", które obfitują w żarty słowne, parodiujące konwencje szpiegowskiego kina akcji.
Aktorzy komediowi doskonali w akrobacjach
Największe gwiazdy współczesnych komedii akcji nie boją się ryzykować i osobiście wykonywać widowiskowe sceny kaskaderskie. Do mistrzów tej dziedziny należy zaliczyć Jackiego Chana, który w filmach takich jak "Rush Hour", "Szklana pułapka" czy "Podwójne zagrożenie" popisywał się efektowną, akrobatyczną walką. Z polskich aktorów komediowych w tym względzie wyróżnia się Piotr Adamczyk, który sam kaskaderkował w produkcjach "Karate po polsku" i "Chłopaki nie płaczą". Jego sceny bijatyk z Browarem budzą uznanie dla kunsztu aktorskiego.
Współczesne komedie obyczajowe warte obejrzenia
Zabawne i celne spojrzenie na współczesność
Komedie obyczajowe pozwalają spojrzeć z przymrużeniem oka na współczesne zjawiska społeczne i obnażyć ich absurdy. Doskonałym tego przykładem jest głośny film "Big Short", który w humorystyczny, a zarazem przystępny sposób opowiada o mechanizmach kryzysu finansowego z 2008 roku. Z kolei w ostatnich latach polscy widzowie chętnie oglądali produkcje Patryka Vegi, takie jak "Kobiety mafii" czy "Bad Boy", satyrycznie portretujące współczesny show biznes.
Prześmiewcza satyra i czarna komedia
Niektórzy twórcy posługują się komedią, by ostrej zakpić z aktualnych problemów społecznych. Przykładem może być kontrowersyjna czarna komedia "Dzień świra" w reżyserii Marka Koterskiego, będąca satyrą na polską rzeczywistość początku lat 2000. Z kolei w Hollywood przebojem okazała się czarna satyra "Parasite" w reżyserii Joon-ho Bong, genialnie parodiująca nierówności klasowe we współczesnym społeczeństwie koreańskim.
Gwiazdy komedii w nietypowych, zaskakujących rolach
Czasem aktorów kojarzonych głównie z lekkimi komediami można zobaczyć w mocno zaskakujących, dramatycznych rolach. Tak było w przypadku Jima Carreya, który w czarnej komedii "Człowiek z księżyca" wcielił się w postać policyjnego detektywa z zaburzeniami osobowości. Polscy widzowie mogli natomiast podziwiać Macieja Stuhra w roli patologicznego ojca w filmie "Chce się żyć" oraz Cezarego Pazurę jako bezwzględnego szefa gangu w "Botoksie". Te nieoczywiste role pokazały nowe oblicza znanych komików.
Najlepsze sequelu kultowych hitów komediowych
Kontynuacje przebojów rodem z lat 80. i 90.
W ostatnich latach na fali nostalgii powstaje wiele sequeli kultowych komedii z lat 80. i 90. Z ogromnym powodzeniem powróciły na ekrany takie tytuły jak "Zmierzch bogów", "Kingsajz" czy "W pułapce czasu", kontynuujące motywy oryginalnych hitów sprzed dekad. Twórcy umiejętnie odwołują się do sentymentu starszych widzów, zachowując przy tym lekki, przyjemny klimat pierwowzorów.
Gwiazdy oryginalnych hitów w rolach po latach
Dużym atutem sequeli jest obsadzenie gwiazd z kultowych części po latach w tych samych rolach. Na ekranach znów możemy zobaczyć takie legendy, jak Steve Martin i Martin Short w kontynuacji "Trzech amigos", Dan Aykroyd i Bill Murray w nowej odsłonie "Pogromców duchów" czy Sylwester Stallone w „Rocky Balboa”. Widzowie z sentymentem obserwują swoich ekranowych ulubieńców z młodości.
Nowe twarze i wątki, dawny klimat
Choć sequeli nie brakuje nostalgicznego nawiązania do klasyki, to jednocześnie wprowadzają one nowe postaci i wątki fabularne. Obok znanych bohaterów pojawia się młode pokolenie aktorów komediowych, którzy wnoszą świeżość i błyskotliwość dialogów. Dzięki temu widowiska zachowują współczesne tempo, dynamikę i dowcip, nie nużąc młodszych widzów. Dobrym przykładem jest tu polska produkcja „Miś”, łącząca pierwsze pokolenie polskich komediantów z nowymi talentami.
Adaptacje komediowych bestsellerów
Książkowe hity w zabawnych ekranizacjach
W ostatnich latach na ekranach pojawiło się wiele udanych ekranizacji popularnych powieści obyczajowych i komedii. Doskonałym tego przykładem jest francuski hit „Nietykalni” na podstawie książki „Zdymisjonowani”. Film ten doskonale oddaje charakter oryginału, zachowując przy tym lekki, komediowy ton. Podobnie wierną adaptacją jest „Dziewczyna z pociągu”, oparta na głośnym thrillerze autorstwa Paula Hawkins.
Gwiazdy komedii w rolach ulubionych bohaterów
Popularni aktorzy komediowi chętnie wcielają się w ekranizacjach w role dobrze znanych czytelnikom bohaterów literackich. Znakomitym tego przykładem jest Hugh Grant jako Bridget Jones czy Renée Zellweger w roli pewnej siebie pisarki Helen Fielding. Z polskich produkcji na uwagę zasługuje „Lejdis” z Antonim Pawlickim jako Ferdynandem Kiepskim oraz „Chłopaki nie płaczą” z Maciejem Stuhrem w roli „Rudzielca” z książki Harlana Cobena.
Wierność klimatowi przy ciekawych zmianach
Naj
Podsumowanie
Podsumowując, ostatnie dwie dekady obfitowały w wiele świetnych i bardzo różnorodnych produkcji komediowych, które na stałe wpisały się do historii tego gatunku. W artykule omówiliśmy najciekawsze tytuły reprezentujące kluczowe nurty we współczesnej komedii filmowej – od komedii romantycznych, przez sensacyjne, po obyczajowe i czarne komedie. Przyjrzeliśmy się najzabawniejszym scenom i gagom, wybitnym rollom aktorskim oraz udanym ekranizacjom literatury. Mamy nadzieję, że artykuł zainspiruje Państwa do (ponownego) obejrzenia którejś z prezentowanych produkcji i spędzenia przyjemnych chwil w towarzystwie ulubionych bohaterów.