Filmy

Najlepsze filmy akcji z kobietami w roli głównej

Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski25.08.202310 min.
Najlepsze filmy akcji z kobietami w roli głównej

Kobiety od zawsze odgrywały ważne role w filmach akcji, wcielając się w odważne i niezależne bohaterki, które potrafią stawić czoła niebezpieczeństwu. W ciągu ostatnich dekad pojawiło się wiele wybitnych aktorek, które swoją charyzmą i talentem aktorskim podbiły serca widzów na całym świecie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym i najbardziej kultowym kobietom filmów akcji - od superbohaterek z komiksów, przez twardzielki z filmów lat 90., aż po współczesne gwiazdy kina rozrywkowego.

Najpopularniejsze aktorki w filmach akcji

Angelina Jolie w filmach Tomb Raider i Salt

Angelina Jolie już na początku swojej kariery zagrała w kilku filmach akcji, ale to dopiero rola Lary Croft w 2001 roku w Tomb Raider przyniosła jej status ikony kina akcji. Jolie wcieliła się w przebojową i seksowną poszukiwaczkę skarbów, nie bojącą się walki i pościgów samochodowych. Aktorka wykonała wiele tricków kaskaderskich na własną rękę, co sprawiło, że sceny akcji wyglądały niezwykle realistycznie. Podobny wizerunek twardzielki Angelina Jolie zaprezentowała w filmie Salt z 2010 roku, gdzie zagrała agentkę CIA ukrywającą mroczną tajemnicę.

Scarlett Johansson jako Czarna Wdowa w filmach Marvela

Kariera Scarlett Johansson nabrała nowego rozmachu, gdy aktorka dołączyła do Marvel Cinematic Universe jako agentka Natasha Romanoff, znana jako Czarna Wdowa. Johansson pojawiła się jako ta enigmatyczna bohaterka w wielu produkcjach studia, w tym Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz, Avengers oraz w solowym filmie Czarna Wdowa. Aktorka zaprezentowała niezwykłe umiejętności walki i akrobacji, a także wciągnęła widzów w dramatyczną historię agentki próbującej odkupić swoje winy.

Michelle Rodriguez w serii Szybcy i wściekli

Kolejną aktorką, która na stałe wpisała się w świat filmu akcji, jest Michelle Rodriguez. W serii Szybcy i wściekli wciela się w postać Letty - dziewczyny Dominica Toretta i członkini jego ekipy. Letty nie boi się stawiać czoła niebezpieczeństwu i świetnie radzi sobie za kierownicą, biorąc udział w szalonych pościgach ulicznych i wyścigach. Rodriguez znakomicie oddaje charakter silnej, niezależnej kobiety, która potrafi być równorzędnym partnerem dla bohaterów Vin Diesela i Paula Walkera.

Najlepsze role superbohaterek

Gal Gadot jako Wonder Woman

Wonder Woman to jedna z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterek z uniwersum DC. W tej kultowej roli w filmach aktorskich wcieliła się izraelska aktorka Gal Gadot. W solowym filmie Wonder Woman z 2017 roku ukazana została geneza tej amazońskiej wojowniczki i jej dramatyczna walka z bogiem wojny Aresem podczas I wojny światowej. Gadot w pełni oddała ducha tej pozytywnej bohaterki - jej odwagę, empatię i chęć obrony ludzkości. Aktorka kontynuowała tę rolę w kolejnych produkcjach DC.

Brie Larson jako Kapitan Marvel

Kapitan Marvel to najnowsza superbohaterka, która dołączyła do Kinowego Uniwersum Marvela. W tej roli zobaczyliśmy laureatkę Oscara Brie Larson, która zagrała Carol Danvers - pilotkę z niezwykłymi mocami kosmicznymi. W swoim solowym filmie z 2019 roku Kapitan Marvel stawia czoła rasie obcych Kree, jednocześnie odkrywając prawdę o swojej przeszłości. Larson w tej roli emanuje pewnością siebie i determinacją, tworząc charyzmatyczną i inspirującą superbohaterkę.

Margot Robbie jako Harley Quinn

Harley Quinn to jedna z najbarwniejszych postaci z uniwersum DC Comics. W tej roli widzowie mogli oglądać utalentowaną Margot Robbie. Aktorka po raz pierwszy wcieliła się w psychopatyczną partnerkę Jokera w filmie Legion samobójców z 2016 roku. Jej kreacja była tak dobrze przyjęta, że doczekała się filmu solowego - Ptaki Nocy z 2020 roku. Robbie idealnie sportretowała zabawną, acz niestabilną Harley, która z powodzeniem radzi sobie w dynamicznych scenach akcji.

Kobiety w filmach akcji lat 90.

Linda Hamilton w Terminatorze 2

Kultową rolę Sary Connor, która mierzy się ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony cyborgów, stworzyła Linda Hamilton. Aktorka po raz pierwszy wcieliła się w tę postać w filmie Terminator z 1984 roku. Jednak to dopiero kontynuacja - Terminator 2: Dzień sądu z 1991 roku - uczyniła z niej prawdziwą ikonę kina akcji. Hamilton zaprezentowała niezwykłą metamorfozę bohaterki z przestraszonej kelnerki w twardą i zdecydowaną wojowniczkę. Jej heroiczna walka o przetrwanie stała się jedną z najbardziej kultowych scen lat 90.

Demi Moore w Żołnierzu Jane

Demi Moore jest kolejną aktorką, której rola w filmie akcji na zawsze zapisała się w historii kina. W Żołnierzu Jane z 1997 roku wcieliła się w Jordan O’Neil, która jako pierwsza kobieta przechodzi szkolenie Navy SEAL. Moore udanie sportretowała zmagania swojej bohaterki z uprzedzeniami i trudnościami wśród męskiego środowiska komandosów. Aktorka sama wykonała większość wrażających scen treningu fizycznego, zdobywając uznanie krytyków i widzów.

Uma Thurman w Kill Bill

Uma Thurman jako O-Ren Ishii, czyli tytułowa Panna Młoda, stworzyła jedną z najbardziej kultowych postaci w historii kina akcji. W dwuczęściowym filmie Kill Bill Quentina Tarantino wcieliła się w przepełnioną żądzą zemsty zabójczynię. Thurman znakomicie oddała zaciętość i determinację bohaterki, która bez wahania tnie w pień wszystkich, którzy kiedyś skrzywdzili ją i jej nienarodzone dziecko. Aktorka zaprezentowała imponujące umiejętności walki mieczem, stając się uosobieniem niepokonanej wojowniczki.

Najlepsze sceny walki i pościgów

Najlepsze filmy akcji z kobietami w roli głównej

Walka na dachu pociągu w Nieustraszonych

Jedna z najbardziej pamiętnych scen walki z udziałem aktorek pochodzi z filmu Nieustraszeni z 2010 roku. Angelina Jolie i Helen Mirren wcieliły się w dwie rywalizujące ze sobą agentki. Ich bezkompromisowe starcie na dachu pędzącego pociągu zapierało dech w piersiach nie tylko kaskaderskimi popisami, ale także napięciem dramatycznym między bohaterkami.

Pościg samochodowy w Szybkich i wściekłych 5

W piątej części Szybkich i wściekłych z 2011 roku pojawiła się zapierająca dech w piersiach sekwencja pościgu, w której udział brały dwie aktorki - Gal Gadot i Elsa Pataky. Ich bohaterki prowadziły sportowe auta, uciekając przed wrogiem w szalonym tempie po ulicach Rio de Janeiro. Ta scena doskonale ukazała, że kobiety w tej serii filmu akcji potrafią być równie brawurowe za kierownicą, co ich męscy partnerzy.

Scena końcowa z Kapitan Marvel

W finałowej walce superprodukcji Kapitan Marvel z 2019 roku tytułowa bohaterka grana przez Brie Larson stanęła do walki z przywódcą rasy Kree, Yon-Roggiem. Pojedynek rozegrał się wahadłowcu kosmicznym na orbitzie Ziemi. Larson zaprezentowała imponujące umiejętności walki wręcz, finalnie pokonując silniejszego fizycznie przeciwnika dzięki swojej determinacji i mocom. Ta scena ukazała prawdziwą siłę kobiecej superbohaterki.

Reżyserki filmów akcji

Kathryn Bigelow - Zagadka Sfinksa, Niespokojna noc

Kathryn Bigelow jest jedną z niewielu reżyserek, która z powodzeniem realizuje filmy akcji. W jej dorobku znajdują się takie produkcje jak Zagadka Sfinksa z 1995 roku z Ralphem Fiennesem oraz wojenny thriller Niespokojna noc z 2008 roku, za który zdobyła Oscara. Bigelow udowodniła, że potrafi nie tylko wciągnąć widza w akcję, ale także poruszyć ważne tematy społeczne dotyczące wojny i terroryzmu.

Patty Jenkins - Wonder Woman, Wonder Woman 1984

To właśnie Patty Jenkins stworzyła dwa pełnometrażowe filmy o przygodach Wonder Woman, odnosząc przy tym ogromny sukces. Reżyserka wyreżyserowała produkcję Wonder Woman z 2017 roku oraz sequel Wonder Woman 1984 z 2020 roku. Dzięki jej wizji Gal Gadot mogła w pełni zaprezentować heroiczny potencjał amazońskiej wojowniczki. Jenkins udowodniła, że superbohaterskie filmy akcji wcale nie muszą być zarezerwowane tylko dla mężczyzn.

Lexi Alexander - Punisher: Strefa wojny

Lexi Alexander to kolejna utalentowana reżyserka filmów akcji. W jej dorobku znajduje się między innymi Punisher: Strefa wojny z 2008 roku, oparty na popularnym komiksie Marvela. Alexander stworzyła mroczny i brutalny obraz zemsty, ukazując rozdartą psychikę tytułowego antybohatera. Pokazała przy tym, że potrafi z powodzeniem kręcić dynamiczne sceny strzelanin i pościgów.

Przełomowe role akcji dla kobiet

Sigourney Weaver w Obcym i Obcym 2

Choć Sigourney Weaver nie jest typową aktorką filmów akcji, to jej rola porucznik Ellen Ripley z serii Obcy na zawsze wpisała się do kanonu kina gatunkowego. Szczególnie w drugiej części z 1986 roku aktorka mierzyła się bezpośrednio z tytułowym kosmitą, broniąc się i walcząc z nim o życie. Determinacja i odwaga Ripley udowodniły, że kobiety też potrafią być twardymi i odważnymi bohaterkami w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

Jamie Lee Curtis w Halloween

Kultową rolę Laurie Strode, która uciekając przed bezwzględnym mordercą Michael Myers staje się „ostatnią dziewczyną” stworzyła Jamie Lee Curtis. Jej udział w filmie Halloween z 1978 roku zrewolucjonizował konwencję slashera, pokazując, że przestraszona nastolatka także może wykazać się odwagą i sprytem w starciu z psychopatyc

Kobiety zmieniły oblicze kina akcji

Podsumowując, kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę we współczesnym kinie akcji. Aktorki pokroju Angeliny Jolie, Scarlett Johansson czy Gal Gadot stały się prawdziwymi ikonami, wcielając się w charyzmatyczne bohaterki, które potrafią stawić czoła niebezpieczeństwu. Zmieniły one oblicze tego gatunku, udowadniając, że kino akcji nie jest zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Dzięki takim postaciom jak Wonder Woman, Kapitan Marvel czy Czarna Wdowa, widzowie mogą podziwiać inspirujące superbohaterki. Do historii kina na zawsze przejdą też role takie jak Sarah Connor, Jordan O’Neil czy The Bride - kobiet, które swoją walką i determinacją zachwyciły publiczność. Aktorki udowodniły, że potrafią być równie brawurowe i przekonujące w dynamicznych scenach akcji co ich męscy partnerzy. Dzięki nim kino rozrywkowe stało się bardziej zróżnicowane i reprezentatywne.

Najczęstsze pytania

Za pierwszą prawdziwą ikonę uważa się Sigourney Weaver za rolę Ellen Ripley w filmie Obcy z 1979 roku. Jej bohaterka udowodniła, że kobiety też mogą być twardymi bohaterkami w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

Angelina Jolie słynęła z tego, że większość niebezpiecznych scen kaskaderskich w filmach takich jak Tomb Raider wykonywała osobiście, nie korzystając z dublerki.

Pierwszą popularną superbohaterką z komiksów była Wonder Woman, stworzona w 1941 roku. W filmach aktorskich jako pierwsza pojawiła się jednak dopiero w 2017 roku.

Jedyną dotąd laureatką Oscara za rolę w filmie akcji jest Halle Berry. Nagrodę tę otrzymała za występ w filmie X-Men 2 w 2003 roku.

Jedyną kobietą nagrodzoną Oscarem za reżyserię filmu akcji jest Kathryn Bigelow za film Niespokojna noc z 2008 roku.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy – poradnik 2024
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Najlepsze filmy o dzieciach i dla dzieci - zestawienie
Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski

Jestem Alan i serdecznie witam Was na tym blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja pasja, a na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły