Filmy

Królowe dramatu - najlepsze role Meryl Streep

Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski31.08.20239 min.
Królowe dramatu - najlepsze role Meryl Streep

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina. W ciągu ponad czterdziestoletniej kariery stworzyła wiele niezapomnianych ról, które na zawsze zapisały się w historii światowego kina. Jej niezwykły talent i perfekcyjne wcielanie się w najróżniejsze postaci sprawiły, że zdobyła uznanie widzów i krytyków na całym świecie.

Meryl Streep z powodzeniem radziła sobie zarówno w filmach obyczajowych, jak i historycznych czy biograficznych. Bez trudu potrafiła oddać na ekranie złożoną psychikę i emocje odgrywanych postaci. Dzięki swojej wszechstronności i niezwykłej charyzmie aktorka idealnie wpasowywała się w każdą odgrywaną przez siebie rolę. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem jej umiejętności wcielenia się w tak różnorodne bohaterki.

Niezapomniane role w dramatycznych filmach

Sophie w Wyborze Zofii (1982)

Jedną z najbardziej dramatycznych ról w karierze Meryl Streep była kreacja Sophie Zawistowskiej w filmie Wybór Zofii w reżyserii Alana J. Pakuli. Była to przejmująca historia polskiej Żydówki uwięzionej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej. Aktorka w niesamowity sposób oddała rozpacz Sophie, zmuszonej przez nazistów do okrutnego wyboru - które z jej dzieci ma przeżyć. Meryl Streep zagrała tę postać z ogromnym wyczuciem, subtelnością i głębią psychologiczną. Sceny, w których histerycznie krzyczała, widząc jak jej dzieci zabierane są na śmierć, wstrząsnęły widzami na całym świecie. Kreacja aktorska Meryl Streep spotkała się z uznaniem krytyków i przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki.

Karen w Pozycji obowiązku (1985)

Kolejną wybitną kreacją aktorską Meryl Streep była rola Karen w dramacie sądowym Pozycja obowiązku w reżyserii Sydneya Lumeta. Film opowiadał historię pozwu zbiorowego przeciwko firmie chemicznej, która spowodowała śmiertelne zatrucie mieszkańców małego miasteczka. Meryl Streep zagrała Karen, żonę adwokata, który prowadził sprawę przeciwko korporacji. Aktorka w przejmujący sposób sportretowała rozpacz i determinację Karen, by doprowadzić do sprawiedliwości. Subtelnie zagrała sceny, gdy jej bohaterka stopniowo orientuje się w manipulacjach męża i podejmuje heroiczną walkę w imię prawdy. Kolejny raz Meryl Streep zachwyciła krytykę i otrzymała nominację do Oscara.

Lindy w Zakochanym Szekspirze (1998)

Meryl Streep ponownie olśniła w roli Lindy w komedii romantycznej Zakochany Szekspir w reżyserii Johna Maddena. Film przedstawiał fikcyjną historię związku Szekspira z arystokratką Lindą. Meryl Streep z ogromnym wdziękiem i lekkością zagrała zakochaną Lindę. Aktorka perfekcyjnie oddała zawirowania uczuć i skomplikowaną psychikę bohaterki zakochanej w genialnym, ale skrytym poecie. Meryl Streep znów udowodniła swoją niezwykłą wszechstronność, z powodzeniem radząc sobie w komedii romantycznej. Jej pełna uroku i blasku kreacja została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.

Wyróżnione Oscarem kreacje aktorskie

Joanna w Mostach okręgowych (1995)

Jedną z najwspanialszych ról w karierze Meryl Streep, która przyniosła jej upragnionego Oscara, była kreacja Joanny Kramer w dramacie Mosty okręgowe w reżyserii Clinta Eastwooda. Aktorka zagrała żonę fotografa u boku Clinta Eastwooda. Meryl Streep mistrzowsko oddała rozterki Joanny, żyjącej w nieszczęśliwym małżeństwie i próbującej odbudować relację z mężem. Aktorka zachwyciła dyskretnym wdziękiem,inteligencją i siłą kobiety gotowej na pojednanie. Subtelność i głębia jej kreacji aktorskiej spotkały się z uznaniem i przyniosły jej pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Margaret Thatcher w Żelaznej damie (2011)

Kolejny Oscar za najlepszą rolę pierwszoplanową trafił do Meryl Streep za genialną kreację Margaret Thatcher w filmie biograficznym Żelazna dama w reżyserii Phyldy Lloyd. Aktorka w znakomity sposób wcieliła się w pierwszą premier Wielkiej Brytanii, oddając jej charyzmę, stanowczość i silną osobowość. Meryl Streep zagrała tę postać z niebywałą dbałością o detale - od charakterystycznej fryzury po specyficzny sposób wymowy Margaret Thatcher. Kreacja pełna blasku i siły przyniosła aktorce kolejnego Oscara i uznanie krytyki.

Katharine Graham w Pentagon Papers (2017)

Trzecią rolą w karierze Meryl Streep uhonorowaną Oscarem była kreacja Katharine Graham w dramacie historycznym Pentagon Papers w reżyserii Stevena Spielberga. Aktorka znakomicie sportretowała pierwszą kobietę na stanowisku wydawcy wpływowej gazety The Washington Post. Meryl Streep pokazała niezwykłą metamorfozę bohaterki z nieśmiałej pani domu w pewną siebie i zdecydowaną bizneswoman. Aktorka oddała wewnętrzną siłę i odwagę Graham w walce o ujawnienie tajnych dokumentów na temat wojny w Wietnamie. Trzeci Oscar dla Meryl Streep był w pełni zasłużony.

Mocne kobiece postacie w biograficznych filmach

Francuska siostra w Siostrach zakonnych (1986)

Meryl Streep z powodzeniem wcielała się także w postacie znanych osobistości, między innymi w filmie biograficznym Siostra zakonna w reżyserii Petera Weira. Aktorka zagrała francuską zakonnicę mieszkającą w Kalkucie, która prowadziła szkołę dla ubogich dzieci. Meryl Streep wzruszająco sportretowała jej walkę z indyjskimi władzami o prawo pobytu w kraju oraz oddanie dla wychowanków. Aktorka pokazała niezwykłą wrażliwość i siłę francuskiej zakonnicy, oddając jej skomplikowaną osobowość. Kreacja Meryl Streep zyskała uznanie i przyniosła jej kolejną nominację do Oscara.

Roberta Guaspari w Muzyce serca (1999)

Meryl Streep ponownie błysnęła w roli prawdziwej postaci w muzycznym dramacie Muzyka serca w reżyserii Wesa Cravena. Aktorka wcieliła się w Robertę Guaspari, nauczycielkę ze szkoły w Harlemie, która z sukcesami prowadziła szkolny zespół smyczkowy. Meryl Streep udanie oddała determinację Guaspari w przeciwstawianiu się cięciom budżetowym i walce o program nauczania muzyki. Aktorka z ogromnym wyczuciem zagrała jej relację z uczniami i zamiłowanie do przekazywania pasji do muzyki młodym ludziom. Kreacja pełna ciepła i wrażliwości przyniosła jej kolejną nominację do Oscara.

Julia Child w Julie i Julia (2009)

Meryl Streep brała również udział w udanych produkcjach biograficznych, takich jak Julie i Julia w reżyserii Nory Ephron. Aktorka w tej komediodramatycznej produkcji wcieliła się w słynną amerykańską kucharz i autorkę książek kucharskich Julię Child. Meryl Streep znakomicie oddała temperament, poczucie humoru i pasję do gotowania tej charyzmatycznej postaci. Aktorka wnieść dużo ciepła i optymizmu w tę rolę, czym zachwyciła widzów i krytyków. Jej porywająca kreacja została doceniona kolejną nominacją do Oscara.

Role w adaptacjach literackich arcydzieł

Królowe dramatu - najlepsze role Meryl Streep

Natasha w Wojnie i pokoju (1956)

Meryl Streep ma na swoim koncie również wybitne role w adaptacjach znanych dzieł literackich. Jedną z nich była kreacja Natashy Rostowej w monumentalnym serialu Wojna i pokój w reżyserii Kinga Vidora. Aktorka wcieliła się w tę postać na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Z ogromnym wyczuciem i subtelnością oddała dramatyzm losów Natashy, jej skomplikowane uczucia i wewnętrzne rozterki. Meryl Streep pokazała wrażliwość i głębię psychologiczną tej postaci, zachwycając krytyków i widzów na całym świecie.

Clarissa Vaughan w Godzinach (2002)

Kolejną literacką adaptacją z udziałem Meryl Streep był dramat Godziny w reżyserii Stephena Daldry’ego. Aktorka zagrała Clarissę Vaughan, bohaterkę powieści Michaela Cunninghama. Meryl Streep wzruszająco sportretowała losy kobiety troszczącej się o przyjaciela chorego na AIDS. Pokazała jej determinację, poświęcenie, ale i wewnętrzne rozterki. Subtelność i finezja w oddaniu złożonej osobowości bohaterki spotkała się z entuzjazmem krytyków. Rola przyniosła aktorce kolejną nominację do Oscara.

Maria Altmann w Kolekcjonerze (2015)

Meryl Streep udowodniła swój aktorski kunszt także w roli Marii Altmann w dramacie historycznym Kolekcjoner w reżyserii Simona Curtisa. W tej produkcji wcieliła się w postać na podstawie bestsellerowej powieści. Aktorka wnikliwie oddała dramatyczne losy Marii, która po wojnie walczyła o odzyskanie dzieł sztuki skonfiskowanych jej rodzinie przez nazistów. Meryl Streep zagrała tę rolę z ogromną godnością i wyczuciem, subtelnie ukazując przemianę bohaterki. Jej kunsztowna kreacja aktorska została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę.

Wymagające aktorsko role historyczne

Lindy Chamberlain w Kłamstwie (1988)

Meryl Streep w swojej bogatej filmografii ma również wybitne role historyczne. Jedną z nich była kreacja Lindy Chamberlain w dramacie Kłamstwo w reżyserii Freda Schepisiego. Aktorka wcieliła się w postać kobiety niesłusznie oskarżonej o zabicie córki i skazanej na doż

Podsumowanie

Meryl Streep jest bez wątpienia jedną z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych aktorek w historii kina. Przez ponad cztery dekady swojej kariery stworzyła mnóstwo niezapomnianych, złożonych i wymagających ról, wcielając się w postacie historyczne, literackie i współczesne. Jej niezwykły talent, charyzma i niebywała wszechstronność sprawiły, że z powodzeniem radziła sobie w filmach obyczajowych, historycznych, biograficznych czy musicalowych. Trzykrotnie zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki, a jej kreacje zachwycały subtelnością i głębią psychologiczną. Niezliczone nagrody i nominacje, jakie otrzymała Meryl Streep są ukoronowaniem jej fenomenalnego aktorskiego kunsztu. Bez wątpienia na zawsze pozostanie ikoną i inspiracją dla przyszłych pokoleń aktorek.

Najczęstsze pytania

Meryl Streep zdobyła dotychczas trzy Oscary dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej - za role w filmach Mosty okręgowe (1995), Żelazna dama (2011) oraz Pentagon Papers (2017).

Przez ponad 40 lat kariery Meryl Streep zagrała w ponad 70 filmach fabularnych. Jest jedną z najbardziej pracowitych i cenionych aktorek w Hollywood.

Meryl Streep ma w swoim dorobku wybitne role w adaptacjach znanych dzieł literatury, m.in. Natasha w Wojnie i pokoju, Clarissa w Godzinach czy Maria Altmann w Kolekcjonerze.

Aktorka z powodzeniem wcielała się w znane postaci historyczne m.in. w filmach Siostra zakonna (Matka Teresa), Muzyka serca (Roberta Guaspari) czy Żelazna dama (Margaret Thatcher).

Do najbardziej dramatycznych ról w karierze Meryl Streep należą m.in. Sophie w Wyborze Zofii, Karen w Pozycji obowiązku czy Joanna w Mostach okręgowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Nowa „Akademia pana Kleksa”: Czy warto obejrzeć?
  3. Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy – poradnik 2024
  4. Monty Python wraca w zwariowanym serialu Apple TV+! Recenzja hitu
  5. Najlepsze filmy o dzieciach i dla dzieci - zestawienie
Autor Alan Kalinowski
Alan Kalinowski

Jestem Alan i serdecznie witam Was na tym blogu, gdzie razem odkrywamy fascynujący świat filmów, seriali, rozrywki i recenzji. Kino to moja pasja, a na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły