Recenzje

Serial komediowy Netfliksa: Recenzja 1670 - robi bekę z polskiej historii.

Autor Natalia Baranowska
Natalia Baranowska24.02.20244 min.
Serial komediowy Netfliksa: Recenzja 1670 - robi bekę z polskiej historii.

Serial komediowy 1670, który pojawił się na platformie Netflix, to produkcja osadzona w XVII-wiecznej Polsce. Przedstawia perypetie szlacheckiej rodziny zmagającej się z absurdami ówczesnej rzeczywistości. Twórcy nawiązują jednak głównie do współczesnych realiów, kpiąc z polskiej mentalności i przywar. Recenzja serialu pokazuje, że mimo niedoskonałości warto go obejrzeć dla doskonałej obsady i trafnej krytyki naszego społeczeństwa.

Opis fabuły serialu 1670

Serial 1670 opowiada o przygodach rodziny szlacheckiej w XVII-wiecznej Polsce. Głównym bohaterem jest Jan Paweł - właściciel połowy wsi Adamczycha, który pragnie zostać najsławniejszym Janem Pawłem w historii. Towarzyszy mu żona Zofia, synowie Stanisław i Jakub oraz córka Aniela. Rodzina zmaga się z absurdami ówczesnej rzeczywistości i codziennymi problemami.

Akcja serialu rozgrywa się w XVII wieku, kiedy Rzeczpospolita była potęgą terytorialną, a szlachta nie musiała ciężko pracować. Twórcy pokazują komiczne perypetie bohaterów, ich uczestnictwo w sejmikach, pojedynki, romanse i śledztwa. Przeplatają je ciętymi żartami, odnoszącymi się tak naprawdę do współczesnej Polski.

Nawiązania do polskich realiów

Mimo osadzenia akcji w XVII wieku, serial odwołuje się przede wszystkim do polskiej teraźniejszości. Poprzez prześmiewcze przedstawienie tamtych czasów kpi z aktualnych polskich przywar i mentalności. Dlatego też rozpoznajemy w perypetiach bohaterów odniesienia do współczesnych podziałów politycznych, sporów światopoglądowych i narodowej hipokryzji.

Zabawne dialogi, napisane współczesnym językiem, obfitują w aluzje do realiów III RP. Twórcy serialu sprawnie przekładają polskie problemy na komedię historyczną, puszczając do widza oko. Tym samym zdają się pytać, czy przez minione wieki tak naprawdę zmieniliśmy się jako naród.

Aktorzy występujący w serialu 1670

W serialu występuje plejada znanych polskich aktorów. Główną rolę Jana Pawła gra Bartłomiej Topa, któremu partnerują m.in. Katarzyna Herman jako Zofia i Michał Sikorski jako ksiądz Jakub. W pozostałych rolach występują Dobromir Dymecki, Martyna Byczkowska, Andrzej Kłak i Kirył Pietruczuk.

Aktorska obsada to mocny punkt produkcji. Szczególnie wyróżnia się kreacja Bartłomieja Topy, który znakomicie wciela się w postać tragiczno-komicznego bohatera. Bardzo dobrze wypadają też role drugoplanowe, jak ksiądz Jakub w wykonaniu Michała Sikorskiego, czy Aniela granej przez Martynę Byczkowską.

Dzięki grze aktorów serial zyskuje, a widz może poczuć się jakby oglądał przedstawienie komediowe osadzone w realiach XVII wieku. Obok udanych występów, istotny jest również bardzo dobry, historyczny kostium, wzbogacający klimat produkcji.

Humor w serialu 1670

Kluczowym elementem serialu 1670 jest specyficzny, mocno przerysowany humor. Produkcja stawia na proste, często rubaszne żarty, które mają bawić, ale też prowokować i obnażać polskie przywary.

Dowcipy bazują głównie na najprostszych skojarzeniach z polską rzeczywistością ostatnich dekad. Celem takiego humoru jest przede wszystkim rozbawienie widza, ale także zakpienie z absurdalności niektórych aspektów naszego życia społecznego i politycznego.

Z pewnością kontrowersyjne sceny i żarty nie przypadną do gustu każdemu, ale z całą pewnością przyczynią się do popularności serialu wśród polskojęzycznych widzów. Być może skłoni to niektórych także do refleksji i spojrzenia z dystansem na pewne polskie realia.

Czy warto obejrzeć serial komediowy 1670

Serial komediowy Netfliksa: Recenzja 1670 - robi bekę z polskiej historii.

Mimo niedoskonałości i opierania się na nieco już wyeksploatowanych formułach serialowych, 1670 warto obejrzeć. Jest to polska komedia historyczna z ambicjami, łącząca rozrywkę z celną, choć kontrowersyjną krytyką społeczną.

Produkcja ma kilka słabych punktów, jak zbyt długie rozkręcanie akcji czy momentami przerysowany humor. Jednak z czasem nabiera tempa i wciąga widza, a aktorzy świetnie odnajdują się w swoich rolach.

Przede wszystkim jednak serial bawi i skłania do refleksji nad polską mentalnością. Dlatego, mimo mankamentów, warto mu dać szansę, aby ocenić go samemu. Być może 1670 okaże się jedną z ciekawszych polskich produkcji ostatnich lat.

Podsumowanie

Serial komediowy 1670 to polska produkcja osadzona w realiach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Przedstawia perypetie rodziny szlacheckiej zmagającej się z absurdami tamtych czasów. Jednak przede wszystkim odnosi się do współczesnej Polski, kpiąc z typowych postaw i zachowań. Dlatego każdy widz rozpozna w serialu nawiązania do polskich realiów ostatnich dekad.

Mimo pewnych niedoskonałości, 1670 to ambitna i udana próba stworzenia rodzimej komedii historycznej, łączącej rozrywkę z celną krytyką społeczną. Dzięki dobrej obsadzie aktorskiej i trafnym żartom serial może przypaść do gustu polskiej widowni, bawiąc i skłaniając do refleksji.

Najczęstsze pytania

Serial 1670 opowiada o przygodach zwykłej szlacheckiej rodziny w XVII-wiecznej Polsce. Ukazuje ich życie codzienne, problemy i zmagania z realiami tamtych czasów, które często przedstawione są w komiczny i przerysowany sposób. Jednocześnie wiele wątków odnosi się tak naprawdę do współczesnej Polski.

Serial 1670 jest produkcją platformy Netflix, więc dostępny jest wyłącznie na tej platformie streamingowej. Aby go obejrzeć, należy wykupić subskrypcję Netflixa. Po premierze każdy odcinek serialu można oglądać na żądanie.

Reżyserami serialu 1670 są Maciej Buchwald i Kordian Kądziela. Maciej Buchwald jest związany z teatrem improwizacji, a Kordian Kądziela ma na koncie serial "Fusy". Panowie stworzyli lekką i zabawną, choć miejscami kontrowersyjną komedię historyczną.

Najważniejszą rolę Jana Pawła gra Bartłomiej Topa. Partnerują mu m.in. Katarzyna Herman jako Zofia, Michał Sikorski jako ksiądz Jakub oraz Dobromir Dymecki i Martyna Byczkowska. W obsadzie znaleźli się znani polscy aktorzy komediowi.

Mimo kilku niedoskonałości, serial 1670 jest interesującą i ambitną próbą stworzenia polskiej komedii historycznej. Dzięki udanej obsadzie i celnym żartom ma szansę przypaść do gustu polskiej widowni. Można go polecić fanom tego gatunku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak Wprowadzić Metodę Sprzedaży SPIN w Twojej Firmie
  2. Doktor Who: Chichot - pyszny show do przeglądania w przyszłość - recenzja
  3. Panele fotowoltaiczne 400W - wymiary i parametry - kup tanio online!
  4. Furia Rebeki - nowy film o zemście z Lily James w roli głównej. Pierwsze zapowiedzi
  5. Grzechy sąsiadów: więcej niż widać na pierwszy rzut oka – recenzja serialu Polsat Box Go
Autor Natalia Baranowska
Natalia Baranowska

Jestem pasjonatką dobrych filmów i seriali. Uwielbiam podróżować po świecie i poznawać nowe kultury. Interesuję się rozwojem osobistym i psychologią. Na moim blogu dzielę się przemyśleniami na temat szczęścia, relacji i spełniania marzeń. Propaguję zdrowy, aktywny tryb życia. Polecam przepisy na smaczne dania roślinne.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Recenzje laptopów
RecenzjeRecenzje laptopów

Przygotuj się na zakup wymarzonego laptopa dzięki naszym dogłębnym recenzjom laptopów. Wyszukasz tu najlepsze modele dla graczy, biznesu, nauki i codziennego użytku. Poznasz zalety i wady każdego urządzenia oraz otrzymasz najświeższe porady dotyczące wydajnych laptopów do gier do 3000 zł.